Joint US-CERN-Japan-Russia Accelerator School on Ion Colliders, 2019

from Monday, 28 October 2019 (08:00) to Thursday, 7 November 2019 (19:00)
Special Economic Zone "Dubna"

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
28 Oct 2019
29 Oct 2019
30 Oct 2019
31 Oct 2019
1 Nov 2019
2 Nov 2019
3 Nov 2019
4 Nov 2019
5 Nov 2019
6 Nov 2019
7 Nov 2019
AM
09:00
Arrival day & registration (until 18:30) ()
09:00
Opening talks (until 09:50) ()
slides
10:00 Modern challenges in HEP: motivation for high energy ion collision - Evgeni Kolomeitsev (JINR)   ()
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Recap of transverse particle dynamics - Dmitry Shwartz (BINP)   ()
Slides
09:00 Towards nuclear physics in electron-radioactive ion collisions - Leonid Grigorenko (JINR)   ()
Slides
10:00 Nonlinear dynamics - Kazuhito Ohmi (KEK)   ()
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Asymmetric colliders I: collision energy & Luminosity - Igor Meshkov (JINR)   ()
Slides
09:00 Vacuum technologies - Kyo Shibata (KEK)   ()
Slides
10:00 Ion sources - Eugeni Donets (JINR)   ()
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Asymmetric colliders II: space charge & luminosity optimization - Igor Meshkov (JINR)   ()
Slides
09:00 Electron clouds - Alexandr Krasnov (BINP)   ()
Slides
10:00 Tools for lattice design - Mark Boland (CLS)   ()
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30 RF-systems - Mikhail Lalayan (MEPhI)   ()
Slides
09:00
Excursion (until 18:20) ()
09:00 Injection and extraction - Verena Kain (CERN)   ()
Slides
10:00 Superconducting magnets for particles accelerators - Sergey Kostromin (JINR)   ()
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Beam instrumentation & diagnostics I - Manfred Wendt (CERN)   ()
Slides
09:00 Simulation tools: interaction with matter - Francesco Cerutti (CERN)   ()
Slides
10:00 Linear imperfections and corrections I - Eliana Gianfelice-Wendt   ()
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Collimation of nuclear beams - Roderick Bruce (CERN)   ()
Slides
09:00 Secondary beams and machine protection - Francesco Cerutti (CERN)   ()
Slides
10:00 Linear Imperfections and corrections II - Eliana Gianfelice-Wendt   ()
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Schottky diagnostic - Manfred Wendt (CERN)   ()
Slides
09:00 Electron cooling - Vladimir Reva (BINP)   ()
Slides
10:00 Bunched beam stochastic cooling - Markus Steck (GSI)   ()
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30
Case study (until 12:20) ()
08:00
Departure day (until 19:00) ()
PM
18:30 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00 Recap of longitudinal beam dynamics, RF-gymnastics - Elena Shaposhnikova (CERN)   ()
Slides
15:00 Overview of electron-ion colliders projects - Peter Shatunov (BINP)   ()
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Introduction to Case study (until 17:20) ()
slides
17:30
Case study (until 18:20) ()
slides
18:30
Welcome Party (until 19:30) ()
12:30 --- Lunch ---
14:00 Linacs: RFQ, DTL - Sergei Polosov (MEPhI)   ()
Slides
15:00 Performance highlights from the ISR - Fritz Caspers (CERN)   ()
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Case study (until 18:20) ()
slides
16:30
Case study (until 18:20) ()
slides
18:30 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00 Designing a collider. NICA collider — a real life example - Anatoly Sidorin (JINR)   ()
Slides
15:00
Free time (until 18:20) ()
18:30 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00 Collective effects - Yoshihiro Shobuda (JAEA)   ()
Slides
15:00 Outlook: accelerator tasks for physics beyond SM - Eugeny Levichev (BINP)   ()
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Case study (until 18:20) ()
slides
16:30
Case study (until 18:20) ()
slides
18:30 --- Dinner ---
18:30 --- Lunch ---
12:30 --- Lunch ---
14:00 Collider luminosity simulation - Dmitry Shatilov (BINP)   ()
Slides
15:00 Performance highlights from the RHIC - Mei Bai (GSI)   ()
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Case study (until 18:20) ()
slides
16:30
Case sudy (until 18:20) ()
18:30 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00 Beam instrumentation & diagnostics II - Manfred Wendt (CERN)   ()
Slides
15:00
Visit to VBLHEP (until 18:30) ()
18:30 --- Banquet ---
12:30 --- Lunch ---
14:00 Emittance preservation - Verena Kain (CERN)   ()
Slides
15:00 Performance highlights from the LHC - Michaela Schaumann (CERN)   ()
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Case study (until 18:20) ()
slides
16:30
Case study (until 18:20) ()
18:30 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00
Oral presentations by students I (until 14:30) ()
slides
14:30
Oral presentations by students II (until 15:00) ()
slides
15:00
Discussion and closing (until 15:50) ()
16:00 --- Coffee break ---
18:30 --- Dinner ---