from 23 November 2016 to 12 December 2016 (Europe/Moscow)
Europe/Moscow timezone

Grants amounts have been established according to Order 39, 25.01.2017 as following:


January - March 2017

  1. for young staff with PhD. degree - 22 900 RUB/month

  2. for young scientists - 15 300 RUB/month

  3. for young engineers - 15 300 RUB/month

  4. for young workers - 7 700 RUB/month


April - December

  1. for young staff with PhD. degree - 27 500 RUB/month

  2. for young scientists - 18 400 RUB/month

  3. for young engineers - 18 400 RUB/month

  4. for young workers - 9 300 RUB/month




Category 1. Grant for young staff with PhD. degree

 

Surname, name

Grant number

1.

Верхеев Александр Юрьевич (ЛЯП)

17-201-01

2.

Горшков Александр Владимирович (ЛЯР)

17-501-01

3.

Иваньков Александр (ЛНФ)

17-401-01

4.

Кочнев Ю К (ЛЯР)

17-501-02

5.

Нагорный Анатолий (ЛНФ)

17-401-02

6.

Тропин Тимур (ЛНФ)

17-401-03

7.

Хородек Павел Ришард (ЛЯП)

17-201-02



Category 2. Grant for young scientists

 

ФИО

Grant number

1.

Арсеньев Николай Николаевич (ЛТФ)

17-302-01

2.

Айриян Александр Сержикович (ЛИТ)

17-602-01

3.

Баранов Дмитрий Александрович (ЛИТ)

17-602-02

4.

Башашин Максим Викторович (ЛИТ)

17-602-03

5.

Безбах Андрей Анатольевич (ЛЯР)

17-502-01

6.

Белозерова Надежда Махмудовна (ЛНФ)

17-402-01

7.

Бойцов Алексей Юрьевич (ЛФВЭ)

17-102-01

8.

Вергель Константин Николаевич(ЛНФ)

17-402-02

9.

Вишнева Алина Вадимовна (ЛЯП)

17-202-01

10.

Войтишин Николай Николаевич (ЛИТ)

17-602-04

11.

Гапон Игорь Васильевич (ЛНФ)

17-402-03

12.

Гераксиев Николай Стефанов (ЛФВЭ)

17-102-02

13.

Грозданов Димитър (ЛНФ)

17-402-04

14.

Заднепрянец Мария Геннадьевна (ЛРБ)

17-702-01

15.

Зинатулина Дания Раушановна (ЛЯП)

17-202-02

16.

Иванцов Илья Дмитриевич (ЛТФ)

17-302-02

17.

Исадыков Айдос Нурланович (ЛТФ)

17-302-03

18.

Козырев Николай Юрьевич (ЛТФ)

17-302-04

19.

Колупаева Людмила Дмитриевна (ЛЯП)

17-202-03

20.

Круглякова Елена Анатольевна (ЛРБ)

17-702-02

21.

Криставчук Ольга Вячеславовна (ЛЯР)

17-502-02

22.

Кузнецова АлёнаАлексеевна (ЛЯР)

17-502-03

23.

Куликов Кирилл Вячеславович (ЛТФ)

17-302-05

24.

Ляхова Кристина Николаевна (ЛРБ)

17-702-03

25.

Максимчук Анна Игоревна (ЛФВЭ)

17-102-03

26.

Майти Мойтри (ЛТФ)

17-302-06

27.

Медведев Дмитрий Владимирович (ЛЯП)

17-202-04

28.

Митрофанов Евгений Олегович (ЛЯП)

17-202-05

29.

Новоселов Алексей Сергеевич (ЛЯР)

17-502-04

30.

Оанчеа Кристина (ЛЯП)

17-202-06

31.

Пандиат Санкар Саумиа (ЛТФ)

17-302-07

32.

Паска Хория (ЛТФ)

17-302-08

33.

Петрова Ольга Николаевна (ЛЯП)

17-202-07

34.

Рамздорф Александр Юрьевич (ЛФВЭ)

17-102-04

35.

Румянцев Михаил Михайлович (ЛФВЭ)

17-102-05

36.

Рымжанов Руслан Аликович (ЛЯР)

17-502-05

37.

Сайко Вячеслав Владимирович (ЛЯР)

17-502-06

38.

Сайфулин Максим Маулетович (ЛЯР)

17-502-07

39.

Северюхин Юрий Сергеевич (ЛРБ)

17-702-04

40.

Сидоров Степан Сергеевич (ЛТФ)

17-302-09

41.

Слепов Иван Петрович (ЛФВЭ)

17-102-06

42.

Стрекаловский Александр Олегович (ЛЯР)

17-502-08

43.

Терешко Павел Владимирович (ЛЯП)

17-202-08

44.

Тресков Константин Андреевич (ЛЯП)

17-202-09

45.

Харка Юлия Мария (ЛЯР)

17-502-09

46.

Храмко Константин (ЛНФ)

17-402-05

47

Хушвактов Журабек Хатамович (ЛЯП)

17-202-10

48

Цолмон Цогтсайхан (ЛНФ)

17-402-06

49

Чаусов Владимир Николаевич (ЛРБ)

17-702-05

50

Шандов Михаил Михайлович (ЛФВЭ)

17-102-07

51

Шешуков Адрей Сергеевич (ЛЯП)

17-202-11

52

Шемчук Андрей Васильевич (ЛФВЭ)

17-102-08



Category 3. Grant for young engineers

 

Surname, name

Номер гранта

1.

Атанов Николай Васильевич (ЛЯП)

17-203-01

2.

Балашов Никита Александрович (ЛИТ)

17-303-01

3.

Белов Сергей Дмитриевич (ЛИТ)

17-303-02

4.

Бурова Елена Юрьевна(СГИ, ООТ, ИПСЛ)

17-003-01

5.

Волков Владимир Михайлович(СГИ, ОРБ)

17-003-02

6.

Головенский Борис Викторович (ЛФВЭ)

17-103-01

7.

Гребенцов Александр Юрьевич (ЛФВЭ)

17-103-02

8.

Гурский Семен Владимирович (ЛЯП)

17-203-02

9.

Емельянов Антон Эдуардович (ЛФВЭ)

17-103-03

10.

Жукова Екатерина Леонидовна(УПиИР, ОК)

17-003-03

11.

Злотникова Анастасия Евгеньевна(УНОРиМС, Музей ОИЯИ)

17-003-04

12.

Коваленко Никита Андреевич(ЛНФ)

17-403-01

13.

Кондратьев Богдан (ЛФВЭ)

17-103-04

14.

Коровкин Сергей Александрович (ЛФВЭ)

17-103-05

15.

Краснов Алексей Борисович(УПиИР, Юр. отдел)

17-003-05

16.

Матвеев Михаил Александрович (ЛИТ)

17-303-03

17.

Матюхина Ольга Николаевна (УНОРиМС, ОМС)

17-003-06

18.

Михайлов Кирилл Игоревич(ЛНФ)

17-403-02

19.

Морковников Иван Алексеевич(ЛНФ)

17-403-03

20.

Назаров Куаныш (ЛНФ)

17-403-04

21.

Пашинский Валерий Владимирович (ЛФВЭ)

17-103-06

22.

Пелеванюк Игорь Станиславович (ЛИТ)

17-303-04

23.

Пономарев Дмитрий Владимирович (ЛЯП)

17-203-03

24.

Семин Василий Александрович (ЛЯР)

17-503-01

25.

Смирнов Николай Викторович(СГИ, УТС)

17-003-07

26.

Тарасов Олег Герольдович (ЛФВЭ)

17-103-07

27.

Чихалина Светлана Николаевна (УПиИР, Секретариат)

17-003-08

28.

Швидский Денис Сергеевич (ЛФВЭ)

17-103-08

29.

Шевченко Екатерина Владимировна (ЛФВЭ)

17-103-09

30.

Шевченко Константин Валерьевич (ЛФВЭ)

17-103-10

31.

Швецов Василий Валерьевич(ЛНФ)

17-403-05



Category 4. Grant for young workers

 

Surname, name

Grant number

1.

Дергунов Илья Александрович (ЛФВЭ)

17-104-01

2.

Ершов Геннадий Геннадьевич (ЛФВЭ)

17-104-02

3.

Загер Валерий Борисович (ЛЯР)

17-504-01

4.

Заикина Марина Александровна (ЛФВЭ)

17-104-03

5.

Зайцев Дмитрий Дмитриевич (ЛЯР)

17-504-02

6.

Комаров Вадим Геннадьевич(ЛФВЭ)

17-104-04

7.

Мотчев Дмитрий Андреевич (ЛНФ)

17-404-01

8.

Пленкин Роман Михайлович (ЛЯП)

17-204-01

9.

Петровский Георгий Александрович (ЛФВЭ)

17-104-05

10.

Смирнов Степан Владимирович (ЛЯП)

17-204-02

11.

Хренов Иван Александрович (ЛФВЭ)

17-104-06

12.

Цыцылкина Анна Алексеевна (ЛФВЭ)

17-104-07

13.

Ширшиков Сергей Сергеевич (ЛФВЭ)

17-104-08