The XXV International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists (AYSS-2021)

from Monday, 11 October 2021 (09:00) to Friday, 15 October 2021 (18:00)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
11 Oct 2021
12 Oct 2021
13 Oct 2021
14 Oct 2021
15 Oct 2021
AM
09:00
Registration (until 09:30) ()
09:30
Opening (until 09:45) ()
09:45
Plenary session (until 10:45) ()
09:45 Machine Learning in HEP - Prof. Sergei Gleyzer   ()
10:45 --- coffee break ---
11:00
High energy physics (until 12:00) ()
11:00 MiniSPD - cosmic muon testing facility - Ysmaiyl Kambar (JINR)   ()
11:15 Centrality determination in MPD at NICA - Pedro A. Nieto (Universidad Autónoma de Sinaloa, Facultad de Ciencias Físico-Matemáticas)   ()
11:30 Study of radiation losses in Electromagnetic Calorimeter of MPD experiment - Demezhan Myktybekov (Joint Institute for Nuclear Research (JINR))   ()
11:45 Study of spectator charge distributions in the HADES experiment for Ag+Ag@1.58AGeV and Au+Au@1.23AGeV - Elizaveta Zherebtsova (Ms.)   ()
10:00 --- coffee break ---
10:15
Condensed Matter Physics (until 12:00) ()
10:15 HIGH ENERGY HEAVY ION RADIATION TOLERANCE OF CRYSTALLINE AND AMORPHOUS Si3N4 - Alisher Mutali (L.N. Gumilyov Eurasian National University, Nur-Sultan, Kazakhstan / G.N. Flerov Laboratory of Nuclear Reactions, Joint Institute for Nuclear Research, Dubna, Russia / Astana Branch of the Institute of Nuclear Physics, Nur-Sultan, Kazakhstan)   ()
10:30 Mechanical milling effect on structural and electrochemical properties of lithium-nickel-manganese-cobalt oxide cathode materials - Ms Marina Donets (Lomonosov Moscow State University, Faculty of Physics; Frank Laboratory of Neutron Physics, Joint Institute for Nuclear Research)   ()
10:45 Raman spectroscopy, neutron scattering and MD simulation combined study of cholesterol and melatonin effects in lipid bilayer - Yersultan Arynbek (JINR, INP, KazNU)   ()
11:00 Simulation of changes in thermal conductivity of aluminum oxide irradiated with swift heavy ions - Aidos Akzhunussov (JINR)   ()
11:15 Composite "track-etched membrane modified with chitosan and metal–organic framework” for heavy metal sorption - Olga Ivanshina (Joint Institute for Nuclear Research (Russia))   ()
11:30 The role of defects in graphene for removal of toxic compounds - Marko Jelić (Vinča Institute of Nuclear Sciences)   ()
11:45 Isoscattering point in SANS contrast variation studies of core-shell nanoparticles - Dr Oleksandr Tomchuk (Taras Shevchenko National University of Kyiv, Faculty of Physics)   ()
10:15
Nuclear Physics (until 12:00) ()
10:15 INVESTIGATION OF γ-RAY SPECTROMETER BASED ON SCINTILLATION PHOSWICH-DETECTORS - Zhassulan Zeinulla   ()
10:30 PXI-compatible amplifier and preamplifier card for proportional gas counters - Pavel Kohout (JINR)   ()
10:45 Separation efficiency and separation time of mass separator MASHA measured for radon and mercury isotopes - Alena Kohoutova   ()
11:00 One-dimensional detector for diffraction experiments at a synchrotron radiation beam - Anastasia Glushak   ()
11:15 Development of preparation method of intermetallic compounds thin films for high-power accelerator targets production - Mrs Elizaveta Melnik (JINR)   ()
11:30 Experimental setup for elemental analysis using prompt gamma rays at research reactor IBR-2 - Mr Constantin Hramco   ()
11:45 Compact neutron velocity selector for experiment on measuring reflection coefficient of very cold neutron VCN - Kylyshbek Turlybekuly (FLNP JINR; The Institute of Nuclear Physics, Almaty;)   ()
10:15
Theoretical Physics (until 12:00) ()
10:15 Energy dependent ratios of level-density parameters in superheavy nuclei - Dr Azam Rahmatinejad (Joint Institute for Nuclear Research, Dubna, 141980, Russia)   ()
10:30 Investigation of the spin-orbit strengths on the prediction of the closed shells for superheavy nuclei based on Two Center Shell Model - Mrs Anna Bezbakh (JINR)   ()
10:45 Doubled geometries as generalized bimetric gravity models - Arkadiusz Bochniak (Faculty of Physics, Astronomy and Applied Computer Science of the Jagiellonian University)   ()
11:00 influence of external radiation on Josephson junction + nanomagnet system - Kirill Kulikov (RF)   ()
11:15 Description of the spectra of the lowest states for a chain of Zr isotopes based on the geometric collective model - Evgenii Mardyban (Vasilevich)   ()
11:30 Relativistic corrections to the form factors of three-nucleon nuclei. - Sergey Yurev (JOINT INSTITUTE FOR NUCLEAR RESEARCH)   ()
11:45 $Z_N$ symmetry in $SU(N)$ gauge theories - Mr Sabiar Shaikh (The Institute of Mathematical Sciences, Chennai, India)   ()
10:00 --- coffee break ---
10:15
Applied research (until 12:00) ()
10:15 SRTIO3 BASED PHOTOCATALYSTS FOR HYDROGEN PRODUCTION - Adelya Kenzhebayeva   ()
10:30 Determination of the elemental composition of archaeological ceramics found on the territory of Kazakhstan, by nuclear-physical methods and statistical analysis of the results. - Valerij Lobachev (FlNP)   ()
10:45 Heating time and concentration of Pt influence on Fe-Pt nanoparticles properties: structure, morphology and hysteresis - Dr Zhazgul Kelgenbaeva (I. K. Akhunbaev Kyrgyz State Medical Academy)   ()
11:00 Development of a multi-channel power supply for the TAO and DUNE experiments - Vladislav Sharov (Laboratory of nuclear problems. V. P. Dzhelepova)   ()
11:15 Light detection system prototype for DUNE Near Detector TPC - Mr Sergei Sokolov (JINR)   ()
11:30 Development of methods and tools for SiPMs matrixes mass testing for the TAO detector. - Alexey Chetverikov (DLNP)   ()
11:45 Study of ceramic objects of the settlement of ancient Kazakhstan by methods of neutron tomography, diffraction and Ramon spectroscopy. - Ayazhan Zhomartova (Joint Institute for Nuclear Research)   ()
10:15
Information Technologies (until 12:00) ()
10:15 JINR Open Access Repository - Tatiana Zaikina (JINR, LIT)   ()
10:30 DIRAC Interware as a service for high-thoughput computing in JINR - Igor Pelevanyuk (Joint Institute for Nuclear Research)   ()
10:45 Usage of DIRAC workload management system for distributed data processing in the BM@N experiment - Dmitry Tsvetkov (Dubna State University)   ()
11:00 Design and implementation of the event catalogue for physics analysis in the NICA experiments - Artyom Degtyarev (MIPT)   ()
11:15 User Web application and auxiliary services for the Condition Database of the NICA experiments - Mr Alexander Chebotov   ()
11:30 Status of the Configuration Information System for the NICA Experiments - Daria Priakhina (ЛИТ)   ()
11:45 Parallel events reconstruction in BMNRoot framework using the PROOF system - Aleksey Myasnikov   ()
10:15
Theoretical Physics (until 12:00) ()
10:15 Massive sunset and kite diagrams with elliptics - Maxim Bezuglov (JINR)   ()
10:30 Study of nuclear contribution to breakup cross section of 11Be halo nuclei within time-dependent approach - Dinara Valiolda (BLTP/KAZNU/INP)   ()
10:45 Investigation of the Mo isotopes based on the collective model - Mariia Mardyban   ()
11:00 Systematic study of anomalous behaviour “flat” superdeformed bands - Anshul Dadwal (Dr B. R. Ambedkar National Institute of Technology, Jalandhar)   ()
11:15 Quantum three-body problem - Damir Aznabayev (BLTP-KAZAKHSTAN)   ()
11:30 Rare b→d decays in covariant confined quark model - Aidos Issadykov (Jinr)   ()
11:45 Global conserved quantities and unfree gauge symmetry - Ms Victoria Abakumova (Tomsk State University)   ()
10:00
Excursion. Ethno aul Huns (until 18:00) ()
10:00 --- coffee break ---
10:15
High energy physics (until 12:00) ()
10:15 A search for the decays of stopped long-lived particles with the ATLAS detector - Elizaveta Cherepanova (Laboratory of Nuclear Problems)   ()
10:30 Reconstruction in the Drift Chambers of the BM@N experiment - Nikolay Voytishin (JINR)   ()
10:45 Drell-Yan angular coefficients measurements with the CMS experiment at the LHC - Vladislav Shalaev (JINR, Dubna State University)   ()
11:00 Simulation of the NA64 experiment setup on Geant4 - Elina Kasyanova   ()
11:15 Convolutional neural networks in determining centrality by front hadron calorimeters in heavy ion reactions - Nikolay Karpushkin (Institute for Nuclear Research of the Russian Academy of Sciences)   ()
11:30 Implementation of CL’s method within GNA - Виталий Завадский (студент)   ()
11:45 Studying electron-positron annihilation into $KK\pi$ and $KK\pi\pi^0$ - Artem Uskov (BUDKER INSTITUTE OF NUCLEAR PHYSICS)   ()
10:15
Mathematical Modeling and Computational Physics (until 12:00) ()
10:15 The fast and neat approach to calculate integral phase slip, implemented in CORD code, and its demonstrative run for SC230 cyclotron. - Mr Dmitry Popov (JINR)   ()
10:30 Optimization of the computation of the multidimensional integrals for estimation of the meson lifetime - Daviti Goderidze   ()
10:45 SFF analysis of a small angle scattering data from phospholipid vesicles systems: online interface and parallel implementation - Maxim Bashashin (JINR)   ()
11:00 Software development for Monte-Carlo simulation and hit-reconstruction for tracking detectors in the next runs of the BM@N experiment in 2021-2022 - Dmitry Baranov (tuta)   ()
11:15 Investigation of dibaryons in a nuclear matter using the OpenMP implementation of the calculation of the three-particle force potential - Mr Meirzhan Kakenov (Joint Institute for Nuclear Research (JINR))   ()
11:30 Microdosimetric Characteristics of the JINR Phasotron Therapeutic Proton Beam - Ms Indira Khassenova (1.Joint Institute for Nuclear Research, Russia; 2. Institute of Nuclear Physics (INP), Kazakhstan)   ()
PM
12:00 --- Lunch time ---
13:30
Plenary session (until 14:30) ()
13:30 Nuclear reaction models - Prof. Timur Zholdybayev   ()
14:30
High energy physics (until 15:30) ()
14:30 GEM residuals corrections in Monte-Carlo simulation for the Run6 at the BM@N experiment - Ms Ksenia Alishina (JINR LHEP)   ()
14:45 Deep underground neutrino experiment DUNE – calculation of sensitivity to the measurement of oscillation parameters - Ann Stepanova   ()
15:00 East-West asymmetry in atmospheric muon fluxes in the Far Detector of NOvA - Olga Petrova (JINR)   ()
15:15 Study of acceptance of ECal detector of the HADES experiment - Arseniy Shabanov (INR RAS)   ()
14:30
Life Science (until 15:30) ()
14:30 44mSc/44gSc generator based on the after-effects of radioactive decay - Ms Elena Kurakina (1)JINR 2)MUCTR 3)TRIUMF)   ()
14:45 The effect of DNA synthesis inhibitor on DNA damage induction in melanoma cells after exposure to protons - Regina Kozhina (LRB)   ()
15:00 ASSESSMENT OF SELECTED RARE EARTH ELEMENTS, HF, TH, U IN THE DONETSK REGION USING MOSS BAGS TECHNIQUE - Anastasiya Sergeeva (Sergeevna)   ()
15:15 Induction of DNA damage in neuronal cells of mice under the influence of repair inhibitors under the action of gamma-rays in vivo - Mrs Sabina-Emanuela Erhan (Joint Institute for Nuclear Research/UBB/INCDTIM)   ()
14:30
Particle accelerators and nuclear reactors (until 15:30) ()
14:30 PROGRESS ON NEW BEAM LINES DESIGN AND CONSTRUCTION FOR APPLIED RESEARCH AT NICA - Georgii Filatov (JINR)   ()
14:45 Construction of stations for applied research at the NICA accelerator complex at JINR - Mr Alexey Slivin (Joint Institute for Nuclear Research, Dubna, Russia)   ()
15:00 Impedance Budget of the NICA Collider Ring - Sergey Melnikov (JINR)   ()
15:15 Power supplies systems for testing and certification of superconducting magnets for accelerator complexes NICA and FAIR - Mr Aleksey Kudashkin (JINR)   ()
15:30 --- coffee break ---
15:45
High energy physics (until 17:15) ()
15:45 Wire tension test bench for gaseous detectors - Viktoriya Zel   ()
16:00 Monte Carlo simulation of the experimental setup for measurements of entangled annihilation photons - Sultan Musin (MIPT)   ()
16:15 Analysis of average pseudorapidity distributions of secondary particles formed in interactions of Au 10.7 AGeV and Pb 158 AGeV with emulsion nuclei. - Anastasia Fedosimova   ()
16:30 Influence of the initial conditions of interaction on the development of a cascade process. - Anastasia Fedosimova   ()
16:45 Assessing the centrality degree of relativistic nucleus-nucleus interactions - Mrs Saera Ibraimova (Institute of Physics and Technology, Almaty, Kazakhstan)   ()
17:00 DETERMINATION OF DIFFERENTIAL CROSS SECTION OF THE REACTION $pp →\{pp\}_Sπ^0$ - Bota Baimurzinova (Joint Institute for Nuclear Research, Dubna, Russia; L. N. Gumilyov Eurasian National University, Nursultan, Kazakhstan)   ()
15:45
Particle accelerators and nuclear reactors (until 16:45) ()
15:45 Development of the Test Facility for Measurements of Current-Voltage Сharacteristics of HTS Tapes, Cables and Magnets for SMES at JINR - Bohdan Kondratiev (JINR)   ()
16:00 Optimization parameters of reactivity modulator for reactor NEPTUN, to reduce the level of power fluctuation - Mr AHMED HASSAN (A A Hassan)   ()
16:15 The Study of Stability of Compensated Colliding Beams - Shamil Lachynov (Budker Institute of Nuclear Physics)   ()
12:00 --- Lunch ---
13:30
Plenary session (until 15:30) ()
13:30 TBD - Academician of RAS Grigory V. Trubnikov   ()
14:30 Neutron investigations at JINR - Dr. Valery N. Shvetsov   ()
15:30 --- coffee break ---
15:45
Condensed Matter Physics (until 17:45) ()
15:45 Stabilizing Na0.7MnO2 cathode for Na-ion battery via surface coating - Elena Ushakova (Joint Institute for Nuclear Research, JINR, Dubna, Russia)   ()
16:00 Investigation of two-dimensional topological insulator candidate, Pt2HgSe3 - Mr Konrád Kandrai (Topology in Nanomaterials Research Group; Institute of Technical Physics and Materials Science; Centre for Energy Research; Eötvös Lóránd Research Network Hungary)   ()
16:15 A study high pressure effect on the vibrational spectra of ranitidine hydrochloride - Saule Dyussembekova   ()
16:30 Crystal and magnetic structure investigation of half-Heusler compounds MnNi0.9M0.1Sb (M = Ti, V, Cr, Fe, Co) - Anton Rutkauskas (Joint Institute for Nuclear Research)   ()
16:45 Neutron reflectometry with registration of the secondary radiation - Mr Vladimir Zhaketov (Joint Institute for Nuclear Research)   ()
17:00 Determination of the second critical magnetic field of superconductors in the model for a system with two states - Armen Dovmalov (National Research University "MPEI", Moscow, Russia)   ()
17:15 A model of the conductivity of composite materials - Ms Darya Babyshkina (National Research University "MPEI", Moscow, Russia)   ()
17:30 Effects of γ- Irradiation on High-Density Polyethylene/SiO2 Polymer Nanocomposite Films - Asif Nabiev (JINR, LNF)   ()
15:45
Nuclear Physics (until 17:45) ()
15:45 YDA C++ PROGRAM PACKAGE FOR OPERATING WITH A NEW ANALOG SPECTROMETER OF THE DUBNA GAS – FILLED RECOIL SEPARATOR#2 INSTALLED AT MAIN FLNR DC-280 CYCLOTRON IN HEAVY ION INDUCED NUCLEAR REACTIONS - Mr Dastan Ibadullayev   ()
16:00 Study of the formation and decay properties of neutron-deficient isotopes No - Mereigul Tezekbayeva (FLNP, JINR)   ()
16:15 Study the Compton scattering of entangled annihilation photons. - Alexander Strizhak (INR RAS)   ()
16:30 Elastic and inelastic scattering of 14.1 MeV neutrons on $^{12}$C - Ilya Dashkov (JINR, MSU SINP)   ()
16:45 Very Cold Neutron Source Based on Nanodiamond Reflector - Dr Alexander Nezvanov (Frank Laboratory of Neutron Physics, JINR)   ()
17:00 A new high-efficiency radon registration method - Mr Konstantin Shakhov (JINR)   ()
15:45
Theoretical Physics (until 18:00) ()
15:45 Specific features of light halo nuclei in interaction with α-particles - Bakytzhan Urazbekov (JINR)   ()
16:00 Geometrical models of relativistic spinning particles in d=3 Minkowski space - Ivan Retuntsev (Tomsk State University)   ()
16:15 Nonleptonic decay of the \Lambda hyperon - Жомарт Тюлемисов (ОИЯИ)   ()
16:45 QCD equation of state at non-zero magnetic field using Dual QCD formulation - Garima Garima Punetha (Govt Post Graduate College Berinag Pithoragarh)   ()
17:00 Generalized BMS algebra at timelike infinity - Arpan Kundu (The Institute of Mathematical Sciences, Chennai)   ()
17:15 Reconstruction of the topological band structure in the Hofstadter-Hubbard model - Ilya Ivantsov (BLTP JINR.)   ()
17:30 Nucleon density distributions and diabatic potential - Makar Simonov (Moscow State University)   ()
17:45 Confinement phenomenon in gauge theories: from 2d sigma models to non-Abelian strings - Mr Evgenii Ievlev (Petersburg Nuclear Physics Institute)   ()
19:00
Banquet. Cafe Dolcetto. Kunaev street 114, Almaty (until 22:00) ()
12:00 --- Lunch ---
13:30
Plenary session (until 15:30) ()
13:30 QCD matter in relativistic heavy-on collisions - Prof. Grigory Nigmatkulov   ()
14:30 Accelerator installations for proton therapy of oncological diseases - Grigori Shirkov (JINR)   ()
15:30 --- coffee break ---
15:45
Applied research (until 17:15) ()
16:00 «The study of radiation defects in heterostructured semiconductors after irradiation at the irradiation facility of the IBR2 research reactor» - Almas Yskakov (Frank Laboratory of Neutron Physics)   ()
16:15 «Currently characteristics of the irradiation facility at IBR-2 reactor for investigation of material radiation hardness» - Мария Петрова   ()
16:30 3D visualization of radiotracers for SPECT imaging using a Timepix detector with a coded aperture - Vladislav Rozhkov (JINR)   ()
16:45 Functional characteristics of composite scintillators based on Me+ doped ZnWO4 micropowders - Vira Tinkova   ()
17:00 Intensive formation of K radiative centers in silicon nitride by implantation with carbon ions - Dr Danatbek Murzalinov (Institute of Physics and Technology, Satbayev University)   ()
15:45
Information Technologies (until 17:00) ()
15:45 Approach and tools for working with Big Data on the “Govorun” supercomputer - Mr Maxim Zuev   ()
16:00 R-CNN plant diseases detector using triplet loss and Siamese neural networks - Mikhail Gerasimchuk   ()
16:15 CERN-JINR-INP-KazNU data center: current status and plans - Yelena Mazhitova (JINR)   ()
15:45
Theoretical Physics (until 17:00) ()
15:45 The dipole polarizability of the doubly-magic nuclei - Nikita Solonovich   ()
16:00 Dependences of the differential cross sections of 2D bosonic and fermionic dipoles scattering on the angles of the dipoles' mutual orientation - Eugene Koval (BLTP, JINR)   ()
16:15 Lattice study of the phase transition in rotating gluodynamics and QCD - Dr Artem Roenko (JINR, BLTP)   ()
16:30 Chiral Vortical Effect for Rarita-Schwinger Fields and Chiral Anomaly - George Prokhorov (Dubna, BLTP)   ()
16:45 Relative characteristics for estimating the neutron mass of the nuclear decay process - Maksim Alibin   ()
12:00 --- Lunch ---
13:30
Plenary session (until 15:30) ()
13:30 Altered organization of collagen fibers in the uninvoled human colon mucosa 10 cm and 20 cm away from the colorectal cancer - Sanja Despotovic (associate professor)   ()
14:30 Current status and future prospects of three flavor neutrino oscillations - Liudmila Kolupaeva (JINR)   ()
15:30
Closing (until 16:00) ()