19th JINR-ISU Baikal Summer School on Physics of Elementary Particles and Astrophysics

from Friday, 12 July 2019 (08:00) to Friday, 19 July 2019 (18:00)
Bolshie Koty

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
12 Jul 2019
13 Jul 2019
14 Jul 2019
15 Jul 2019
16 Jul 2019
17 Jul 2019
18 Jul 2019
19 Jul 2019
AM
08:45 --- Breakfast ---
09:30 Standard Model - 1 - Pedro Ferreira (U. Lisbon)   ()
Slides
10:40 QCD - 1 - Dmitry Ivanov (IM SB RAS, Novosibirsk)   ()
Slides
11:50 --- Coffee break ---
08:45 --- Breakfast ---
09:30 Standard Model - 2 - Pedro Ferreira (U. Lisbon)   ()
Slides
10:40 QCD - 2 - Dmitry Ivanov (IM SB RAS, Novosibirsk)   ()
Slides
11:50 --- Coffee break ---
08:45 --- Breakfast ---
09:30 QCD - 3 - Dmitry Ivanov (IM SB RAS, Novosibirsk)   ()
Slides
10:40 Effective field theory - 3 - Andrey Grozin (BINP, Novosibirsk)   ()
Slides
11:50 --- Coffee break ---
08:45 --- Breakfast ---
09:30 Neutrino experiments - 1 - Marcos Dracos (IPHC-IN2P3, Strasbourg)   ()
Slides
10:40
Student talks (until 12:00) ()
10:40 Light scalars in NMSSM and B → K ∗ ll angular observables - Ms Alfiia Mukhaeva (Dubna State University, Joint Institute for nuclear research)   ()
Slides
11:00 Investigation of heavy ion radiation interaction with steel components of particle accelerators - Dr Pavel Kohout (JINR)   ()
Slides
11:20 Parastatistics and uniquantization - Ms Bondarenko Anastasia (IDSTU SB RAS)   ()
Slides
11:40 On the internal geometry of the trajectories of charged particles in external electromagnetic fields - Ms Ekaterina Voronova (ISU)   ()
Slides
08:45 --- Breakfast ---
09:30 Neutrino experiments - 2 - Marcos Dracos (IPHC-IN2P3, Strasbourg)   ()
Slides
10:40 Neutrino theory - 1 - Claudia Hagedorn (CP3-Origins, Odense)   ()
Slides
11:50 --- Coffee break ---
08:45 --- Breakfast ---
09:30 Neutrino experiments - 3 - Marcos Dracos (IPHC-IN2P3, Strasbourg)   ()
Slides
10:40 Neutrino theory - 2 - Claudia Hagedorn (CP3-Origins, Odense)   ()
Slides
11:50 --- Coffee break ---
11:00 --- Brunch ---
PM
14:00
Arrival by boat (until 15:30) ()
16:30
Registration (until 18:00) ()
18:00
Opening (until 18:30) ()
18:00 Opening   ()
Slides
19:00
Welcome party (until 22:00) ()
12:10 Effective field theory - 1 - Andrey Grozin (BINP, Novosibirsk)   ()
Slides
13:20 --- Lunch ---
14:30
Study time (until 15:30) ()
15:30 Statistics - 1 - Denis Derkach (HSE, Moscow)   ()
Slides
19:30 --- Dinner ---
12:10 Effective field theory - 2 - Andrey Grozin (BINP, Novosibirsk)   ()
Slides
13:20 --- Lunch ---
14:30
Study time (until 15:30) ()
15:30 Statistics - 2 - Denis Derkach (HSE, Moscow)   ()
Slides
16:40 --- Coffee break ---
17:00 Formfactors - 1 - Egle Tomasi-Gustafsson (IRFU, Saclay)   ()
Paper
Slides
18:10
Student talks (until 19:30) ()
18:10 Testing the lepton universality in the W-boson decay with the ATLAS detector - Mr Philipp König (University of Bonn)   ()
Slides
18:30 Study of the e + e − → ηγ process with SND detector Budker Institute of Nuclear Physics - Ms Yana Savchenko (Budker Institute of Nuclear Physics (BINP))   ()
Slides
18:50 Study of the process e + e − → Kₛ Kₗ in the energy range above 1.0 GeV with the CMD-3 detector - Mr Nikita Petrov (Budker Institute of Nuclear Physics)   ()
Slides
19:10 Student talk 4   ()
19:30 --- Dinner ---
12:10 Formfactors - 2 - Egle Tomasi-Gustafsson (IRFU, Saclay)   ()
Paper
Slides
13:20 --- Lunch ---
14:30
Study time (until 15:30) ()
15:30 IceCube - 1 - Lutz Köpke   ()
Slides
19:30 --- Dinner ---
12:00
Poster session (until 12:30) ()
slides
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Excursion ---
19:30 --- Dinner ---
12:10 IceCube - 2 - Lutz Köpke (U. Mainz)   ()
Slides
13:20 --- Lunch ---
14:30
Study time (until 15:30) ()
15:30 Machine learning - 1 - Denis Derkach (HSE, Moscow)   ()
Slides
16:40 --- Coffee break ---
17:00
Student talks (until 18:00) ()
17:00 KM3NeT-ORCA detector overview - Mr Jerzy Manczak (IFIC)   ()
Slides
17:20 SiPMs for registration of scintillation and Cherenkov radiation - Ms Lyubov Vetoshkina (Budker Institute of Nuclear Physics)   ()
Slides
17:40 Measuring the Fluorescence Decay-time Constants of the JUNO Liquid Scintillator using Gamma Radiation and a Pulsed Neutron Beam - Mr Matthias Raphael Stock (Physik-Department, Technische Universität München)   ()
Slides
18:00
Question time (until 18:20) ()
19:30 --- Dinner ---
12:10 IceCube - 3 - Lutz Köpke (U. Mainz)   ()
Slides
13:20 --- Lunch ---
14:30
Study time (until 15:30) ()
15:30 Machine learning - 2 - Denis Derkach (HSE, Moscow)   ()
Slides
16:40 --- Coffee break ---
17:00 Current status of astroparticle experiments in Baikal region - Dmitriy Kostunin (DESY, Zeuthen)   ()
Slides
18:10
Question time (until 18:30) ()
18:30
Closing (until 19:00) ()
19:30 --- Farewell party ---
13:00
Departure by boat (until 15:00) ()