124th session of the Scientific Council

from to (Europe/Moscow)
at International Conference Centre
JINR, Dubna
Material:
00. Agenda word filedown arrow 08. PAC Recommendations pdf filedown arrow 10. Elections pdf filedown arrow Topical plan 2019 word file pdf filedown arrow audio unknown type filedown arrow
Go to day
  • Thursday, 20 September 2018
    • 09:30 - 09:45 1. Opening of the session 15'
      Speaker: V. Matveev
    • 09:45 - 09:55 2. Election of the Co-chairman of the Scientific Council 10'
      Speaker: V. Matveev
    • 09:55 - 10:25 3. Director's report 30'
      Speaker: V. Matveev
      Material: Slides powerpoint file
    • 10:25 - 10:30 4. Appointment of the Editing Board for drafting the Resolution of the Scientific Council 5'
      Speaker: C. Borcea
    • 10:30 - 10:35 5. Appointment of the Committee for the Election of Directors of the Dzhelepov Laboratory of Nuclear Problems (DLNP) and of the Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (FLNR) and for the Endorsement of the Appointment of Deputy Directors of the Frank Laboratory of Neutron Physics (FLNP) and of the Laboratory of Information Technologies (LIT) 5'
      Speaker: C. Borcea
    • 10:35 - 10:55 Coffee break
    • 10:55 - 12:55 6. Progress of implementation of the Seven-year plan for the development of JINR for 2017–2023: 2h0'
    • 10:56 - 11:16 – particle physics, information technology 20'
      Speaker: R. Lednický
      Material: Slides unknown type file
    • 11:15 - 11:35 – NICA project 20'
      Speaker: V. Kekelidze
      Material: Slides powerpoint file
    • 11:35 - 11:55 – nuclear physics 20'
      Speaker: M. Itkis
      Material: Slides powerpoint file
    • 11:55 - 12:15 – condensed matter physics 20'
      Speaker: B. Sharkov
      Material: Slides powerpoint file
    • 12:15 - 12:35 – research infrastructure 20'
      Speaker: B. Gikal
      Material: Slides powerpoint file
    • 12:35 - 12:55 – education 20'
      Speaker: S. Pakuliak
      Material: Slides powerpoint file
    • 12:55 - 13:25 7. Discussion of the reports (items 3, 6) 30'
      Speaker: C. Borcea
    • 13:25 - 15:00 Lunch break
    • 15:00 - 16:00 8. Recommendations of the Programme Advisory Committees taken at the meetings in June 2018: 1h0'
    • 15:01 - 15:21 – PAC for Particle Physics 20'
      Speaker: I. Tserruya
      Material: Slides powerpoint file
    • 15:20 - 15:40 – PAC for Nuclear Physics 20'
      Speaker: M. Lewitowicz
      Material: Slides powerpoint file
    • 15:40 - 16:00 – PAC for Condensed Matter Physics 20'
      Speaker: D. L. Nagy
      Material: Slides powerpoint file
    • 16:00 - 16:20 Coffee break
    • 16:20 - 17:30 9. Election of Directors of DLNP and FLNR, endorsement of the appointment of Deputy Directors of FLNP and LIT (closed session): 1h10'
      Speaker: C. Borcea
    • 16:21 - 16:31 – recommendations of the Election Committee 10'
      Speaker: Election Committee
    • 16:30 - 16:40 – proposal for the election of the Director of FLNR 10'
      Speaker: V. Matveev
      Material: Slides powerpoint file
    • 16:40 - 16:50 – presentation by the candidate for the position of the Director of DLNP 10'
      Speaker: V. Bednyakov
      Material: Slides pdf file
    • 16:50 - 17:00 – discussion of the candidate 10'
    • 17:00 - 17:10 – proposals by the Directors of FLNP and LIT for the appointment of Deputy Directors 10'
      Speakers: V. Shvetsov, V. Korenkov
    • 17:10 - 17:20 – discussion of the candidates 10'
    • 17:20 - 17:30 – secret ballot 10'
    • 17:30 - 17:35 10. Announcement of vacancies of positions in the directorates of JINR Laboratories 5'
      Speaker: V. Matveev
    • 19:00 - 22:00 Welcoming reception
  • Friday, 21 September 2018
    • 09:30 - 10:30 11. Reports by young scientists as recommended by the PACs: 1h0'
    • 09:31 - 09:51 – "How robust is a third family of compact stars against pasta phase effects?" 20'
      Speaker: A. Ayriyan
      Material: Slides pdf file
    • 09:50 - 10:10 – "Fusion-fission and quasi-fission in the near-barrier reaction of 32S + 197Au" 20'
      Speaker: I. Harca
      Material: Slides powerpoint file
    • 10:10 - 10:30 – "Analysis of the working ability of a planar graphene tunnel field-effect transistor in the presence of edge vacancies" 20'
      Speaker: A. Glebov
      Material: Slides powerpoint file
    • 10:30 - 10:35 12. Award of the B. Pontecorvo Prize to Professors G. Fogli and E. Lisi 5'
      Speakers: V. Matveev, A. Olshevskiy
    • 10:35 - 11:05 Presentations by the laureates of the B. Pontecorvo Prize (15 min. each) 30'
      Speakers: G. Fogli, E. Lisi
      Material: Slides powerpoint file pdf file
    • 11:05 - 11:10 13. Jury's recommendations on the award of the V. Dzhelepov Prize 5'
      Speakers: V. Matveev, V. Bednyakov
      Material: Slides powerpoint file
    • 11:10 - 11:40 14. Presentation of diplomas to the winners of JINR annual prizes for best papers in the fields of scientific research, instruments and methods, and applied research 30'
      Speakers: V. Matveev, A. Sorin
    • 11:40 - 13:00 Reception
      Сlosed session:
    • 13:00 - 14:00 15. General discussion. Adoption of the Resolution of the Scientific Council 1h0'
      Speaker: C. Borcea
      Material: document pdf filedown arrow
    • 14:00 - 14:10 16. Closing of the session 10'
      Speaker: V. Matveev