The XXIV International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists (AYSS-2020)

from Monday, 13 April 2020 (09:00) to Friday, 17 April 2020 (16:00)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
13 Apr 2020
14 Apr 2020
15 Apr 2020
16 Apr 2020
17 Apr 2020
AM
09:00
Registration (until 09:30) (Molodezhnaya street,5)
09:45
Registration (until 10:15) (Conference hall)
10:15
Opening (until 10:20) (Conference Hall)
10:20
Plenary session -Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR) (until 10:50) (Conference hall)
10:50
Plenary session -Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR) (until 12:00) (Conference hall)
10:00
Plenary session -Dr Aidos Issadykov (Jinr) (until 11:00) (Conference hall)
11:00 --- Coffee break ---
11:30
Plenary session -Dr Aidos Issadykov (Jinr) (until 12:30) (Conference hall)
10:00
Plenary session -Dr Aidos Issadykov (Jinr) (until 11:00) (Conference hall)
11:00 --- Coffee break ---
11:30
Plenary session -Dr Aidos Issadykov (Jinr) (until 12:30) (Conference hall)
10:00
Plenary session -Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research) (until 11:00) (Conference hall)
11:00 --- Coffee break ---
11:30
Plenary session -Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research) (until 12:30) (Conference hall)
10:00
Plenary session -Dr Alexander Verkheev (JINR) (until 11:00) ()
11:00 --- Coffee break ---
11:30
Closing (until 12:00) (Conference Hall)
PM
12:00 --- Coffee break ---
12:30
Plenary session -Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR) (until 13:30) (Conference hall)
13:30 --- Lunch ---
15:00
Mathematical Modeling and Computational Physics -Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR) Dr Alexander Gusev (Laboratory of Information Technologies Joint Institute for Nuclear Research) (until 16:30) ()
15:00
Particle accelerators and nuclear reactors -Mr Mikhail Nozdrin (LHEP) Mr Mikhail Shandov (Joint Institute for Nuclear Research, Veksler and Baldin Laboratory of High Energy Physics) (until 16:30) ()
15:00
Theoretical Physics -Dr Vsevolod Katkov (BLTP JINR) Yaroslav Klopot (BLTP JINR) Dr Andrey Pikelner (BLTP JINR) (until 16:30) ()
16:30 --- Coffee break ---
17:00
Mathematical Modeling and Computational Physics -Dr Alexander Gusev (Laboratory of Information Technologies Joint Institute for Nuclear Research) Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR) (until 18:30) ()
17:00
Particle accelerators and nuclear reactors -Mr Mikhail Nozdrin (LHEP) Mr Mikhail Shandov (Joint Institute for Nuclear Research, Veksler and Baldin Laboratory of High Energy Physics) (until 18:30) ()
17:00
Theoretical Physics -Dr Andrey Pikelner (BLTP JINR) Yaroslav Klopot (BLTP JINR) Dr Vsevolod Katkov (BLTP JINR) (until 18:30) ()
12:30 --- Lunch ---
14:00
Condensed Matter Physics -Dr Ivan Bobrikov (JINR) Timur Tropin (Joint Institute for Nuclear Research) (until 15:30) ()
14:00
Life Science -Dr Inga Zinicovscaia (Joint Institute for Nuclear Research) Mr Vladimir Chausov (LRB JINR) (until 15:45) ()
14:00
Theoretical Physics -Dr Anastasia Golubtsova (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research) Dr David Edwin Alvarez Castillo (Joint Institute for Nuclear Research) (until 15:45) ()
15:00
Excursion -Mr Alexey Voinov (FLNR JINR) (until 16:00) ()
17:00
Poster session -Mr Anton Dolzhikov (JINR) (until 19:00) (Cafe)
12:30 --- Lunch ---
14:00
Condensed Matter Physics -Dr Ivan Bobrikov (JINR) Timur Tropin (Joint Institute for Nuclear Research) (until 16:00) ()
14:00
High energy physics - Oleg Samoylov (JINR) Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research) (until 16:00) ()
14:00
Nuclear Physics -Dr Dmitry Testov (JINR) Mrs Yulia parfenova (Joint Institute for Nuclear Research) (until 16:00) ()
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Condensed Matter Physics - Timur Tropin (Joint Institute for Nuclear Research) Dr Ivan Bobrikov (JINR) (until 18:30) ()
16:30
High energy physics -Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research) Oleg Samoylov (JINR) (until 18:30) ()
16:30
Nuclear Physics -Dr Dmitry Testov (JINR) Mrs Yulia parfenova (Joint Institute for Nuclear Research) (until 17:30) ()
12:30 --- Lunch ---
14:00
High energy physics -Mr Vadim Babkin (Joint Institute for Nuclear Research) Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research) (until 16:00) ()
14:00
Information Technologies -Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR) Mr Igor Pelevanyuk (JINR) (until 16:00) ()
14:00
Nuclear Physics -Dr Nikolay Arsenyev (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research) Dr Alexey Severyukhin (BLTP, JINR) (until 16:00) ()
16:00 --- Cofee break ---
16:30
High energy physics -Mr Vadim Babkin (Joint Institute for Nuclear Research) Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research) (until 18:30) ()
16:30
Information Technologies -Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR) Mr Igor Pelevanyuk (JINR) (until 18:00) ()
19:00
Banquet (until 21:00) (Restaurant)
12:00 --- Lunch ---
14:00
Excursion -Dr Inga Zinicovscaia (Joint Institute for Nuclear Research) (until 15:00) ()
14:00
Excursion -Mr Andrey Shemchuk (VBLHEP) (until 15:00) ()