The XXIV International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists (AYSS-2020)

Europe/Moscow
Description

Dear participants of the conference, due to the worldwide epidemiological situation  Organization Committee in accordance with the JINR Directorate recommendations has decided to POSTPONE the conference! We are sorry for the inconvenience.

 

 

 

The XXIV International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists (AYSS-2020) will be held on 13 - 17 April 2020 at the Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research (JINR, Dubna, Russia). The Conference is held annually and attended by students, young scientists and specialists from scientific centers over the world. The selected talks will be recommended to be published in the refereed journal. Participation in the Conference will be confirmed by a certificate. 

TOPICS 

Within the framework of the Conference leading scientists will give lectures on the recent theoretical, experimental and applied investigations conducted all around the world with emphasis on the major results obtained at JINR. All participants are encouraged to submit abstracts on the following topics: 

  • Theoretical Physics
  • Mathematical Modeling and Computational Physics
  • High Energy Physics
  • Particle Accelerators and Nuclear Reactors
  • Experimental Nuclear Physics
  • Information Technology
  • Condensed Matter Physics
  • Applied Research
  • Life Science


PARTICIPANTS

Students, young scientists and specialists under 35 years from all over the world are invited to participate in the Conference with oral or/and poster presentations. The registration will be open until February 23, 2020. Right after the registration you will receive a confirmation about your participation from the Organizing Committee. The abstracts of presentations will be accepted until February 23, 2020.

 

SCIENTIFIC ADVISORY BOARD:
 
ORGANIZING COMMITTEE:
 
Chairman: Grigory Shirkov (JINR) Co-chairman: Aidos Issadykov
Nikolay Arsenyev (BLTP JINR) Co-chairman: Nikolay Voytishin
Vladimir Chausov (LRB JINR) Alexey Aparin
Otilia Culicov (FLNP JINR) Anton Dolzhikov
Olga Derenovskaya (LIT JINR) Constantin Hramco
Alexander Karpov (FLNR JINR) Inna Kolesnikova
Dmitry Peshekhonov (VBLHEP JINR) Olga Korotchik
Oleg Smirnov (DLNP JINR) Andrey Pikelner
Alexander Verkheev (DLNP JINR) Dmitry Pugachev
  Anna Rybakova
  Mikhail Shandov


THE WORKING LANGUAGE of the Conference is English.

REGISTRATION FEE is 5000 RUB.
Registration fee covers organizing expenses, coffee breaks and social programme.

SECTIONS

During the conference, the participants will present their reports in eight topical sections.

Participants
  • abdullah shehada
  • Adam Kubiela
  • Adiba Rahmonova
  • Adrián Jesús Suñer Rubio
  • Ahmed Hassan
  • Aidos Issadykov
  • Aierke Rymbekova
  • Akerke Tutebayeva
  • Albert Farkhutdinov
  • Aleksander Kokorev
  • Aleksandr Marov
  • Aleksandr Svetlichnyi
  • Aleksandr Voropay
  • Aleksey Makarov
  • Aleksey Tishevskiy
  • Alexander Mudrokh
  • Alexander Strijak
  • Alexandr Chebotov
  • Alexandr Gribowsky
  • Alexandr Strekalovsky
  • Alexey Aparin
  • Alexey Boytsov
  • Alexey Slivin
  • Alina Davydova
  • Alina Rakhmatullina
  • Alisa Shukhtina
  • Alisher Aitbayev
  • Alisher Mutali
  • Almas Yskakov
  • Andrei Galavanov
  • Andrei Trebushinin
  • Andrei Zaitsev
  • Andrey Bondarchenko
  • Andrey Bulatov
  • Andrey Pikelner
  • Aneta Svozilikova Krakovska
  • Anikina Anastasia
  • Anna Brodská
  • Anna Ilina
  • Anna Klimochkina
  • Anna Sledneva
  • Anna Voitash
  • Anton Dolzhikov
  • Anton Rutkauskas
  • Anton Tsvetkov
  • Arseniy Shabanov
  • Artem Korobitsin
  • Artem Roenko
  • Artem Smetanin
  • Asliddin Khudoyberdiev
  • Assel Nazarova
  • Astghik Torosyan
  • Ayazhan Zhomartova
  • Aytadzh Allakhverdieva
  • Bohdan Kondratiev
  • Bulat Bakirov
  • Dalia Abdrabou
  • Daniyar Janseitov
  • Daria Lizunkova
  • Daria Petrova
  • Dastan Ibadullayev
  • Deependra Singh RAWAT
  • Demezhan Myktybekov
  • DIANA Koshlan
  • Dias Kereibay
  • Dina Mustakhieva
  • Dinara Valiolda
  • Dmitrii Nesterov
  • Dmitriy Baranov
  • Dmitriy Marov
  • Dmitriy Ponkin
  • Dmitriy Ponomarev
  • Dmitry Belyakov
  • Dmitry Egorov
  • Dmitry Parshin
  • Dmitry Pugachev
  • Dosbol Baigarashev
  • Dzianis Vasin
  • Egor Shchavelev
  • Egor Stadnichuk
  • Ekaterina Kuznetsova
  • Ekaterina Rezvaya
  • Elena Pervyshina
  • Elizaveta Butenko
  • Elizaveta Rogozhina
  • Elizaveta Sitnikova
  • Elizaveta Zherebtsova
  • Elvira Gazeeva
  • Eugene Koval
  • Evgenii Burlakov
  • Evgenii Ievlev
  • Evgenii Lutsenko
  • Evgenii Mardyban
  • Evgeny Matyukhanov
  • Fuad Aliyev
  • Georgii Filatov
  • Georgy Sedykh
  • Gergana Hristozova
  • Gleb Kosheev
  • Gulbarshyn Kanagatova
  • Iga Zuba
  • Ignat Golota
  • Igor Denisenko
  • Igor Pelevanyuk
  • Ilia Zimin
  • Ilnur Gabdrakhmanov
  • Ilya Dashkov
  • Ilya Shirikov
  • Ilya Vasilyev
  • Ilyas Ishmukhamedov
  • Inna Kolesnikova
  • Irina Eremkina
  • Irina Zlobina
  • Islam Tleubay
  • Ivan Gorelyshev
  • Ivan Gorodnov
  • Ivan Muzalevsky
  • Ivan Slepov
  • Ivan Sokolov
  • Ivan Volkov
  • Julia Vinogradova
  • Kamila Yegizbek
  • Karashash Talpakova
  • Karima Nomozova
  • Karol Kułacz
  • Katarzyna Krutul
  • Katarzyna Małycha
  • Kirill Gubarev
  • Kirill Kulikov
  • KOLAHAL BHATTACHARYA
  • Konstantin Shakhov
  • Koshak Petr
  • Ksenia Alishina
  • Kuanysh Nazarov
  • Kylyshbek Turlybekuly
  • Lalkovicova Maria
  • Lubov Golyatkina
  • Mahmoud Abdellatif
  • Makar Testov
  • Margarita Korobitsina
  • Maria Ilyina
  • Maria Isakova
  • Maria Lyubimova
  • Maria Petropavlova
  • Marta Klepacka
  • Martyna Araszkiewicz
  • Matvey Belyaev
  • Maxim Bashashin
  • Maxim Bezuglov
  • Maxim Zuev
  • Meir Yerdauletov
  • Michalina Milewicz-Zalewska
  • Mikhail Kashunin
  • Mikhail Matveev
  • Mikhail Rudenko
  • Milivoje Jojić
  • Miroslav Zeman
  • Mohamad Abdelrahman
  • Mohamed Ahmed Ammar
  • mukan zhuldyz
  • Munira Manashova
  • Murat Kenessarin
  • Natalia Kolomoyets
  • Natalia Sokołowska
  • Nikolay Karpushkin
  • Nikolay Voytishin
  • Oksana Koval
  • Oleksandr Tomchuk
  • Olena Mezhenska
  • Olga Ivanshina
  • Olga Lis
  • Olzhas Kenzhegulov
  • Paul Vaandrager
  • Pavel Derkunsky
  • Pavel Mosharev
  • Pavel Nekhoroshkov
  • Pavel Shvydkin
  • Peter Parfenov
  • Polina Sushkova
  • Polina Zlishcheva
  • Purevkhuu Munkhbaatar
  • Regina Kozhina
  • Riyaz Fatkullin
  • Roman Zhokhov
  • Ruslan Marzhokhov
  • said afify
  • Semyon Sidorov
  • Sergey Evseev
  • Sergey Melnikov
  • Sergey Nepochatykh
  • Sergey Rudnykh
  • Sergey Sumnikov
  • Shaimaa Habib
  • Shushanik Torosyan
  • Stepan Manukhov
  • Svetlana Vasina
  • Taras Parfylo
  • Tetiana Nagorna
  • Tileubek Mauyey
  • Timur Atovullaev
  • Tomasz Rogiński
  • Tulgaa Turtuvshin
  • Tuyana Ligdenova
  • Uliana Dmitrieva
  • Vadim Volkov
  • Valentin Guryev
  • Vasilisa Lenivenko
  • Veniamin Durymanov
  • Veronica Smirnova
  • Victoria Abakumova
  • Viktoriya Dik
  • Vipul Pandey
  • Vladimir Zhaketov
  • Vladislav Shalaev
  • Vladislav Svozilík
  • Yaroslav Skhomenko
  • Yehor Kosiachkin
  • YEKATERINA NACHSHYOKINA
  • Yerzhan Temirbolatov
  • Yuri Butenko
  • Zhassulan Zeinulla
  • Zhomart Tyulemissov
  • Александр Зиберт
  • Алексей Голунов
  • Виктория Кисеева
  • Дмитрий Климанский
  • Дмитрий Коровкин
  • Ильяс Сатышев
  • Мария Белова
  • Никита Волков
  • Никита Загибин
    • 09:00 09:30
      Registration: Guests Molodezhnaya street,5 (Visit Center)

      Molodezhnaya street,5

      Visit Center

      What should be description?

    • 09:45 10:15
      Registration: JINR staff Conference hall (LIT 5th floor)

      Conference hall

      LIT 5th floor

      What should be description?

    • 10:15 10:20
      Opening Conference Hall (LIT, b.437, 5th floor)

      Conference Hall

      LIT, b.437, 5th floor

    • 10:20 10:50
      Plenary session: Prof. Sharkov Boris "JINR – a world center for fundamental physics" Conference hall (LIT, 5th floor)

      Conference hall

      LIT, 5th floor

      Convener: Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR)
    • 10:50 12:00
      Plenary session: Dr. Karpov Alexander "Superheavy Element Factory" Conference hall (LIT, 5th floor)

      Conference hall

      LIT, 5th floor

      Convener: Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR)
    • 12:00 12:30
      Coffee break 30m
    • 12:30 13:30
      Plenary session: Dr. Lavrik Evgeny "Compressed Baryonic Matter experiment at FAIR" Conference hall (LIT,5th floor)

      Conference hall

      LIT,5th floor

      Convener: Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR)
    • 13:30 15:00
      Lunch 1h 30m
    • 15:00 16:30
      Mathematical Modeling and Computational Physics: Part 1
      Conveners: Dr Alexander Gusev (Laboratory of Information Technologies Joint Institute for Nuclear Research), Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR)
    • 15:00 16:30
      Particle accelerators and nuclear reactors: Part 1
      Conveners: Mr Mikhail Nozdrin (LHEP), Mr Mikhail Shandov (Joint Institute for Nuclear Research, Veksler and Baldin Laboratory of High Energy Physics)
    • 15:00 16:30
      Theoretical Physics: Section 1 Part 1
      Conveners: Dr Andrey Pikelner (BLTP JINR), Dr Vsevolod Katkov (BLTP JINR), Yaroslav Klopot (BLTP JINR)
    • 16:30 17:00
      Coffee break 30m
    • 17:00 18:30
      Mathematical Modeling and Computational Physics: Part 2
      Conveners: Dr Alexander Gusev (Laboratory of Information Technologies Joint Institute for Nuclear Research), Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR)
    • 17:00 18:30
      Particle accelerators and nuclear reactors: Part 2
      Conveners: Mr Mikhail Nozdrin (LHEP), Mr Mikhail Shandov (Joint Institute for Nuclear Research, Veksler and Baldin Laboratory of High Energy Physics)
    • 17:00 18:30
      Theoretical Physics: Section 1 Part 2
      Conveners: Dr Andrey Pikelner (BLTP JINR), Dr Vsevolod Katkov (BLTP JINR), Yaroslav Klopot (BLTP JINR)
    • 10:00 11:00
      Plenary session: Dr. Shvetsov Valery "Fundamental properties of neutrons" Conference hall (LIT, 5th floor)

      Conference hall

      LIT, 5th floor

      Convener: Dr Aidos Issadykov (Jinr)
    • 11:00 11:30
      Coffee break 30m
    • 11:30 12:30
      Plenary session: Prof. Rubakov Valery "The Universe before the hot Big Bang" Conference hall (LIT, 5th floor)

      Conference hall

      LIT, 5th floor

      Convener: Dr Aidos Issadykov (Jinr)
    • 12:30 14:00
      Lunch 1h 30m
    • 14:00 15:30
      Condensed Matter Physics: Section 1
      Conveners: Dr Ivan Bobrikov (JINR), Timur Tropin (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 14:00 15:45
      Life Science
      Conveners: Dr Inga Zinicovscaia (Joint Institute for Nuclear Research), Mr Vladimir Chausov (LRB JINR)
    • 14:00 15:45
      Theoretical Physics: Section 2
      Conveners: Dr Anastasia Golubtsova (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research), Dr David Edwin Alvarez Castillo (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 15:00 16:00
      Excursion: Superheavy elements factory
      Convener: Mr Alexey Voinov (FLNR JINR)
    • 17:00 19:00
      Poster session Cafe (House of Scientists)

      Cafe

      House of Scientists

      Convener: Mr Anton Dolzhikov (JINR)
    • 10:00 11:00
      Plenary session: Prof. Kazakov Dmitry "At the edge of discoveries in particle physics (worldwide and with JINR participation)" Conference hall (LIT, 5th floor)

      Conference hall

      LIT, 5th floor

      Convener: Dr Aidos Issadykov (Jinr)
    • 11:00 11:30
      Coffee break 30m
    • 11:30 12:30
      Plenary session: Dr. Eremin Roman "Computer modeling of disordered crystals" Conference hall (LIT, 5th floor)

      Conference hall

      LIT, 5th floor

      Convener: Dr Aidos Issadykov (Jinr)
    • 12:30 14:00
      Lunch 1h 30m
    • 14:00 16:00
      Condensed Matter Physics: Section 2 Part 1
      Conveners: Dr Ivan Bobrikov (JINR), Timur Tropin (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 14:00 16:00
      High energy physics: Section 1
      Conveners: Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research), Oleg Samoylov (JINR)
    • 14:00 16:00
      Nuclear Physics: Section 1
      Conveners: Dr Dmitry Testov (JINR), Mrs Yulia parfenova (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 16:00 16:30
      Coffee break 30m
    • 16:30 18:30
      Condensed Matter Physics: Section 2 Part 2
      Conveners: Dr Ivan Bobrikov (JINR), Timur Tropin (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 16:30 18:30
      High energy physics: Theory
      Conveners: Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research), Oleg Samoylov (JINR)
    • 16:30 17:30
      Nuclear Physics: Section 1
      Conveners: Dr Dmitry Testov (JINR), Mrs Yulia parfenova (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 10:00 11:00
      Plenary session: Prof. Kisiel Adam "Towards realisation of the MPD project" Conference hall (LIT, 5th floor)

      Conference hall

      LIT, 5th floor

      Convener: Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 11:00 11:30
      Coffee break 30m
    • 11:30 12:30
      Plenary session: Dr. Chudoba Vratislav "Exotic nuclei in everyday life" Conference hall (LIT, 5th floor)

      Conference hall

      LIT, 5th floor

      Convener: Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 12:30 14:00
      Lunch 1h 30m
    • 14:00 16:00
      High energy physics: Section 2 Part 1
      Conveners: Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research), Mr Vadim Babkin (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 14:00 16:00
      Information Technologies: Part 1
      Conveners: Mr Igor Pelevanyuk (JINR), Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR)
    • 14:00 16:00
      Nuclear Physics: Theory
      Conveners: Dr Alexey Severyukhin (BLTP, JINR), Dr Nikolay Arsenyev (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research)
    • 16:00 16:30
      Cofee break 30m
    • 16:30 18:30
      High energy physics: Section 2 Part 2
      Conveners: Dr Alexey Aparin (Joint Institute for Nuclear Research), Mr Vadim Babkin (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 16:30 18:00
      Information Technologies: Part 2
      Conveners: Mr Igor Pelevanyuk (JINR), Dr Olga Derenovskaya (LIT JINR)
    • 19:00 21:00
      Banquet Restaurant (Hotel Dubna)

      Restaurant

      Hotel Dubna

    • 10:00 11:00
      Plenary session: Dr. Zinicovscaia Inga "Application of neutron activation analysis in the environmental studies"
      Convener: Dr Alexander Verkheev (JINR)
    • 11:00 11:30
      Coffee break 30m
    • 11:30 12:00
      Closing Conference Hall (LIT, b.437, 5th floor)

      Conference Hall

      LIT, b.437, 5th floor

    • 12:00 14:00
      Lunch 2h
    • 14:00 15:00
      Excursion: IBR-2
      Convener: Dr Inga Zinicovscaia (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 14:00 15:00
      Excursion: NICA VBLHEP

      VBLHEP

      Convener: Mr Andrey Shemchuk (VBLHEP)