4th International Summer School and Workshop “Complex and Magnetic Soft Matter Systems: Physico-Mechanical Properties and Structure”

Europe/Bucharest
ONLINE (Timisoara, Romania)

ONLINE

Timisoara, Romania

The West University of Timisoara
Maria Balasoiu (JINR)
Description

The 4th International Summer School and Workshop "Complex and Magnetic Soft Matter Systems: Physico-Mechanical Properties and Structure" will be held in Timisoara, Romania, at the West University of Timisoara in ONLINE, 19 - 23 April 2021.

TOPICS

The conference will cover theory, simulations, and experimental research in physical, mechanical, structural, chemical, materials science, and biological aspects of soft complex matter with special emphasis on soft magnetic matter (magnetic elastomers, ferrogels, ferroliquid crystals, associations of nanoparticles with biomolecules and cells, etc.); aspects of applied studies at large-scale research facilities, such as IBR-2, SOLARIS and others will be considered.

ORGANISED BY

  • Joint Institute for Nuclear Research, Dubna
  • West University of Timisoara
  • Institute of Continuous Media Mechanics of Russian Academy of Sciences, Perm
  • Byelorussian National Technical University, UNESCO Chair
  • Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics
  • Horia Hulubei National Institute of Physics and Nuclear Engineering, Bucharest
  • Romanian Society of Physics

INTERNATIONAL ADVISORY COMMITTEE

Ioan Bica (WUT, Timisoara)       Chair
Yuriy Raikher (ICMM, Perm)       Co-Chair
Victor Bashtovoi (BNTU,MINSK)  Co-Chair
Pavel Apel (JINR, Dubna)
Alexander Belushkin (JINR, Dubna)
Leonid Bulavin (NTSU, Kiev)
Emil Burzo (CESS, Cluj-Napoca)
Andrejs Cebers (Latvian University,Riga)
Valentin Gordeliy (IBS,  Grenoble)
Michal Hnatič (JINR, Dubna)
Christian Holm (ICP, Stuttgart)
Alexei Khokhlov (MSU, Moscow)
Peter Kopčanský (IEP, Kosice)
Norbert Kučerka (JINR/CU,Bratislava)
Alexei Kuzmin (ISSP, Riga)
Nicoleta Lupu (IFT, Iasi)
Alexander Ozerin (ISPM, Moscow)
Régine Perzynski (Sorbonne Université,Paris)
Nicola Seriani (ICTP, Trieste)
José Teixeira (LLB, Saclay)
Sergey Tiutiunikov (JINR, Dubna)
Jan Wąsicki (AMU, Poznan)

PROGRAMME COMMITTEE

Yuriy Raikher (ICMM,Perm)     Chair
Mădălin Bunoiu (UVT,Timisoara) Co-chair
Maria Bălăşoiu (JINR/IFIN-HH,Bucharest)
Norbert Kučerka (JINR/CU,Bratislava)
Alexander Kuklin (JINR,Dubna)
Régine Perzynski (SU,Paris)

ORGANIZING COMMITTEE

Maria Bălăşoiu          Chair
Andrey Rogachev       Co-Chair
Catalin N. Marin       Co-Chair
Gabriel Pascu    Scientific Secretary
Mihai Lungu
Chudoba Dorota
Natalia Rogacheva
Oleksander Ivankov
Dmytro Soloviov

Conference languages – English

_______________________________________________________________________

The information about registration and abstract submission will be given in the second announcement.

Participants
  • Aleksandr Doroshkevich
  • Aleksandr Lebedev
  • Aleksandr Ryzhkov
  • Aleksey Ivanov
  • Alexander Ambarov
  • Alexander Kuklin
  • Alexandra-Maria Balasoiu-Gaina
  • Alexandrina Teusdea
  • Alexey Ivanov
  • Alexey Vlasov
  • Ana-Maria Crumpei
  • Ana-Maria Putz
  • Anastasia Kuznetsova
  • Anastasiia Vlasova
  • Anatolii Mikhailov
  • Anatolii Nagornyi
  • Andreas Menzel
  • Andreas Tschoepe
  • Andrei Stan
  • Andrejs Cebers
  • Andrey Kuznetsov
  • Andrey Rogachev
  • Andrey Zubarev
  • Anna Kogan
  • Anna Solovyova
  • Anna Zakharova
  • Anton Bakhtiiarov
  • Anton Musikhin
  • Asif Nabiyev
  • Bence Feher
  • Catalin Nicolae Marin
  • Csaba Dani
  • Daniela Uhrikova
  • Denis Trukhinov
  • Deniz Mostarac
  • Dmitry Borin
  • Ekaterina Elfimova
  • Ekaterina Pushhenko
  • Ekaterina Tyutrina
  • Elena Kramarenko
  • Elizaveta Gridina
  • Emeric Kiss
  • Gabriel Pascu
  • Gennady Stepanov
  • GHEORGHE-DANIEL LASCU
  • Iosif Malaescu
  • Ivan Novikau
  • Jose Teixeira
  • Kamilla Shishkhanova
  • LANCINET SANKHON
  • Laszlo Almasy
  • Les Anda
  • Liudmila Makarova
  • Madalin Bunoiu
  • Maksym Karpets
  • Margaret Rosenberg
  • Maria Balasoiu
  • Marieta-Elena Furdui
  • Marina Saphiannikova
  • Martin Kaiser
  • Maxim Badekin
  • Mihail Lungu
  • Mikhail Avdeev
  • MOUSSA CAMARA
  • Natalia Chernyavskaya
  • Natalia Ivakhnenko
  • Nikolay Kotoyants
  • Norbert Kucerka
  • Oleg Stolbov
  • Oleksandr Ivankov
  • Oleksandr Tomchuk
  • Paul Christopher Fannin
  • Pedro A. Sanchez
  • Petr Melenev
  • Petr Ryapolov
  • Philip Camp
  • Pius Ademola Sadiq
  • Rafael Isayev
  • Rares-Nicolae Deaconu
  • Regine Perzynski
  • Roman Yaroslavtsev
  • Sagno NEMA SOUA
  • SANDU NICOLETA
  • Sanket Chougale
  • Sergej Bukhalovich
  • Stefan Odenbach
  • Stepan Osipov
  • Svetlana Glukhova
  • Sylla ALYA
  • Sârbu Alizeea Alexandrina
  • Tatiana Becker
  • Tatiana Murugova
  • Tetiana Nagorna
  • Timur Nadzharyan
  • Tran Phuc
  • Vadim Skoi
  • Vasily Lebedev
  • Victor Duginov
  • Vsevolod Sudarev
  • Vyacheslav Molchanov
  • YAMOUSSA CAMARA
  • Yuri Kulvelis
  • Yuriy Raikher
  • Yuriy Raikher
  • Yury Ryzhykau
  • Zelenyak Tatyana
  • Zinaida Samoylenko
Contact
The agenda of this meeting is empty