The XXII International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists (AYSS-2018)

from Monday, 23 April 2018 (09:00) to Friday, 27 April 2018 (15:00)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
23 Apr 2018
24 Apr 2018
25 Apr 2018
26 Apr 2018
27 Apr 2018
AM
09:00
Registration (until 10:00) (Room 241, 2nd floor)
10:00
Opening (until 10:15) (Conference Hall, 2nd floor)
slides
10:15
Plenary session (until 11:30) (Large conference hall)
11:30 --- Coffee break/Photo ---
08:30
Plenary session (until 09:30) (Large conference hall)
09:30
Plenary session (until 10:30) (Large conference hall)
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Excursion (until 12:00) ()
08:30
Plenary session (until 10:00) (Large conference hall)
10:00 --- Coffee break ---
10:30
Excursion (until 12:00) ()
08:30
Plenary session (until 10:00) (Large conference hall)
10:00 --- Coffee break ---
10:30
Plenary session (until 11:30) (Large conference hall)
11:30
Plenary session (until 12:00) (Large conference hall)
08:30
Plenary session (until 10:00) (Large conference hall)
10:00 --- Coffee break ---
10:30
Plenary session (until 12:00) (Large conference hall)
PM
12:00
Plenary session (until 13:00) (Large conference hall)
13:00 --- Lunch ---
14:30
Oral session: Applied Research (until 16:15) (NICA Hall, 1st floor)
14:30 Magnetic nanoparticles preparation by chemical reduction for biomedical applications - Dr Zhazgul Kelgenbaeva (Institute of Chemistry and Chemical Technology, National Academy of Sciences of the Kyrgyz Republic)   (NICA Hall, 1st floor)
14:45 Possibility of ice formation in heat exchangers used in energy industry - Mr Aleksander Kopczynski (Wroclaw University of Science and Technology)   (NICA Hall, 1st floor)
15:00 Simple way of SiO2/Si ion-track templates parameters characterization - Ms Victoria Bundyukova (Scientific-Practical Materials Research Centre of the NAS of Belarus)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
15:15 RING DETECTOR FOR MEASURING OF SMALL-ANGLE SCATTERING OF THERMAL NEUTRONS BY REAL-TIME DIFFRACTOMETER (RTD) - Mrs Vasil Milkov (Mihaylov)   (NICA Hall, 1st floor)
15:30 Application of phase change materials in nuclear facilities - Mrs Agnieszka Ochman (Wroclaw University of Science and Technology, Faculty of Mechanical and Power Engineering)   (NICA Hall, 1st floor)
15:45 Oxygen vacancy clustering and short-range pyrochlore ordering in yttrium niobate - Mr Piotr Winiarz (Gdańsk University of Technology)   (NICA Hall, 1st floor)
16:00 Solid electrolyte interface formation on Lithium metal anode in gel polymer electrolytes   (NICA Hall, 1st floor)
14:30
Oral session: Condensed Matter Physics (until 16:15) (Room 347, 3rd floor)
14:30 Synthesis, characterization and promising properties of Fe3O4/CdSe nanocomposites - Ms Shaimaa Habib (Faculty of science, Tanta university, Egypt)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
14:45 High-energy ion irradiation of carbon nanostructures and degree of damage characterisation - Mrs Michalina Milewicz-Zalewska (National Centre for Nuclear Research Świerk)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
15:00 The abnormal behavior of the resistive transition to the normal state of superconducting high-textured Nb-Ti tapes just below Hc2 - Mr Valentin Guryev (National research centre "Kurchatov Institute")   (Room 347, 3rd floor)
Slides
15:15 Overview of the CMS BCML system and the potential of diamond detectors surface modification application - Mr Vitalii Okhotnikov (Tomsk Polytechnic University)   (Room 347, 3rd floor)
15:30 Structure and interaction parameters of anionic surfactant micellar systems in aqueous polymer solution of poly (ethylene glycole) - Oleksandr Artykulnyi (joint institute for nuclear research)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
15:45 DFT-based study of the disordered solid electrolytes - Dr Roman Eremin (Samara Center for Theoretical Materials Science, Samara University)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
16:00 A topology-based investigation of the Ti-doping effects on the K+ conductivity in doped K(Fe,Ti)O2 solid electrolyte - Mr Pavel Zolotarev (SCTMS)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
14:30
Oral session: Theoretical Physics (until 16:15) (Conference Hall, 2nd floor)
14:30 Tunneling of Two Interacting Fermions - Mr Ilyas Ishmukhamedov (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research)   (Conference Hall, 2nd floor)
14:45 Annihilation and bremsstrahlung channels in kinetics of the electron-positron plasma created from vacuum in a strong electric field - Mr Stanislav Pirogov (Olegovich)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
15:00 Binding energies of the system of two dipoles in two dimensions - Mr Eugene Koval (BLTP, JINR)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
15:15 Magnetization reversal by the pulse of external magnetic field in rf-SQUID with Phi-0 Josephson junction - Dr Ilhom Rahmonov (BLTP, Joint Institute for Nuclear Research)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
15:30 Reception of modulated neutrino day-night effect signal by neutrino detectors - Dr Oleg Kharlanov (Lomonosov Moscow State University)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
15:45 Instabilities of collective neutrino oscillations induced by non-standard neutrino interactions - Pavel Shustov (Lomonosov Moscow State University)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
16:15 --- Coffee break ---
16:45
Oral session: Applied Research (until 18:15) (NICA Hall, 1st floor)
16:45 Utilization of the physical exergy of cryogenic fluids - Mr Paweł Wojcieszak (Wroclaw University of Science and Technology)   (NICA Hall, 1st floor)
17:00 Atomistic simulation and Li ion diffusion studies of bulk LixTiO2 nanostructures as anode electrode material for lithium ion batteries   (NICA Hall, 1st floor)
17:15 Discussion on near-surface conicity of latent tracks observed in TiO2 single crystals after swift heavy ion irradiation - Alisher Mutali (Joint Institute for Nuclear Research)   (NICA Hall, 1st floor)
17:30 FISSION AND NEUTRON CAPTURE REACTION RATES IN MASSIVE URANIUM TARGET UNDER RELATIVISTIC BEAM IRRADIATION - Ms Alina Zhadan (NSC KIPT)   (NICA Hall, 1st floor)
17:45 Study of ion mobility of gas mixtures - Magdalena Kaja (Warsaw University of Technology)   (NICA Hall, 1st floor)
18:00 Possibility of ice formation in heat exchangers used in energy industry - Mr Aleksander Kopczynski (Wroclaw University of Science and Technology)   (NICA Hall, 1st floor)
16:45
Oral session: Condensed Matter Physics (until 18:15) (Room 347, 3rd floor)
16:45 Magnetic phenomena in cobalt intermetallides at high pressures - Mr Anton Rutkauskas (Joint Institute for Nuclear Research)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
17:00 MODELS OF CONTINUUM DAMAGE MECHANICS APPLICABLE IN CRYOGENIC CONDITIONS - Mr Maciej Dziewiecki (Wroclaw University of Science and Technology)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
17:15 Dynamics of DC-SQUID with nontrivial barriers under external radiation - Mr Toktar Belgibayev (Ashirbekovich)   (Room 347, 3rd floor)
17:30 Investigation of phase transformations of iron nanoparticles during thermal annealing - Ms Dinara Tulebayeva (L.N.Gumilyov Eurasian National University)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
17:45 The studies of crystal and magnetic structures of complex granulated ferrites by neutron diffraction method - Байболат Аргымбек (ОИЯИ)   (Room 347, 3rd floor)
18:00 The investigation of the graphene atom thermal vibrations using forward rainbow scattering - Mr Milivoje Jojić (Laboratory 010 , Vinča Institute of Nuclear Sciences)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
16:45
Oral session: Theoretical Physics (until 18:30) (Conference Hall, 2nd floor)
16:45 Gauged merons - Albert Samoilenka (Department of Theoretical Physics and Astrophysics, BSU Minsk)   (Conference Hall, 2nd floor)
17:00 Estimating the radiative part of QED-effects in systems with supercritical charge - Mr Artem Roenko (Moscow State University, Faculty of Physics)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
17:15 Effective description of Collective modes in the hot QCD/QGP medium in the presence of collisions - Mr Mohammad Yousuf Jamal (Indian Institute of Technology Gandhinagar, India)   (Conference Hall, 2nd floor)
17:30 Effective Potential Formalism at Finite Temperature in Dual QCD and Deconfinement Phase Transition - Ms Garima Punetha (kumaun University)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
17:45 Non-Markovian dynamics of fermionic and bosonic systems coupled to several heat-baths - Mr Arshak Hovhannisyan (YSU)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
18:00 Two-Point One Loop Fermionic Amplitudes in Constsnt Homogeneous Magnetic Field - Mr Ilya Karabanov (P.G. Demidov Yaroslavl State University)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
18:15 Freeze-out curve using the hybrid UrQMD event generator and HRG models - Mrs RAWAN   (Conference Hall, 2nd floor)
12:00 --- Lunch ---
13:30
Experimental Nuclear Physics (until 15:00) (NICA hall, 1st floor)
13:30 Determination of Target Parameters and Detector Response Functions Using Monte Carlo Method for Experiment on Inelastic Neutron Scattering on Various Samples at TANGRA facility - Saltanat Dabylova (Laboratory of neutron physics)   (NICA hall, 1st floor)
Slides
13:45 Beta delayed neutron measurements by means of Modular Total Absorption Spectrometer - Mr Michał Stepaniuk (University of Warsaw)   (NICA hall, 1st floor)
Slides
14:00 MANIFESTATION OF CLUSTER DEGREES OF FREEDOM IN FISSION FRAGMENTS AT CROSSING OF METAL FOILS - Mr Alexandr Strekalovsky (JINR)   (NICA hall, 1st floor)
Slides
14:15 Reaction cross section of heavy projectiles using Coulomb Modified Glauber Mode - Mr N MARI MUTHU (Banaras Hindu University)   (NICA hall, 1st floor)
Slides
13:30
Oral session: Mathematical Modeling and Computational Physics (until 15:00) (Room 347, 3rd floor)
13:30 About some question in modern models of thunderstorm runway breakdown - Mr Mikhail Zelenyi (INR RAS, MIPT)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
13:45 Simulations of the magnet for compact superconducting cyclotron SC200 commissioning - Mr Dmitry Popov (JINR)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
14:00 FUMILI-based minimization with constraints using method of elimination of differentials - Ms Victoria Tokareva (JINR)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
14:15 Algorithm for Solving the Optimization Problem for Reaching a Required Periodical Temperature Regime on the Surface of a Multilayer Cylinder - Mr Alexander Ayriyan (Laboratory of Information Technologies, JINR)   (Room 347, 3rd floor)
14:30 Quantum-chemical calculations of lead-free perovskite materials on the basis of the density functional theory - Khaiyom Rahmonov (Raufovich)   (Room 347, 3rd floor)
14:45 GNA: Data Analysis Framework for Neutrino Experiments - Ms Anna Fatkina (JINR)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
13:30
Oral session: Theoretical Physics (until 15:00) (Conference Hall, 2nd floor)
13:30 The two-component Dark Matter in the vectorlike hypercolor extension of the Standard Model - Mr Maxim Bezuglov (JINR)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
13:45 Mu-deformed extension of the Bose-Einstein condensate dark matter model - Ms Mariia Khelashvili (Bogolyubov Institute for Theoretical Physics, Kiev, Ukraine)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:00 The Milky Way in a phase and coordinate spaces - Ms Anastasia Martynova (ОИЯИ)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:15 Cosmological Constant Effects on the Properties of Mass Twin Compact Stars - Ms Noshad Khosravi Largani (Alzahra university)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:30 High-density phase transition paves the way for supernova explosions of massive blue-supergiant stars - Mr Niels-Uwe Bastian (University of Wroclaw)   (Conference Hall, 2nd floor)
14:45 Particle acceleration and outflows in the accretion disks of young stars - Dr Sergey Khaibrakhmanov (Ural federal university)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
15:30
Poster session (until 18:00) (1-st and 2-nd floor)
12:00 --- Lunch ---
13:30
Life Science (until 15:00) (Large conference Hall, 2nd floor)
13:30 Water treatment by moringa oleifera seed - Ms Lamiaa Gad (postgraduate student at faculty of science, benha university)   (Large conference Hall, 2nd floor)
13:45 The lab-scale evaluation of possible mercury speciation in flue gas and mercury emission from combustion of solid fuels - Mr Maciej Cholewinski (Wroclaw University of Science and Technology, The Chair of Energy Technologies, Turbines and Modelling of Thermal and Fluid Flow Processes)   (Large conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:00 Mathematical modeling of DNA repair - Mr Ondrej Hrabina (Palacky University in Olomouc, Czech republic, Institute of Biophysics of CAS)   (Large conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:15 Electrochemical detection of damage DNA in biodosimetry - Ms Marcela Jeličová (Department of Radiobiology, Faculty of Military Health Sciences, University of Defence in Brno, Hradec Králové)   (Large conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:30 Investigation of regularities of clustered DNA damage repair after dense-ionizing irradiation - Daria Shamina (Dmitrievna)   (Large conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:45 Moldavian wine and soil analysis using neutron activation analysis - Ms Inga Zinicovscaia (JINR)   (Large conference Hall, 2nd floor)
Slides
13:30
Oral session: High energy physics (until 15:00) (NICA Hall, 1st floor)
13:30 Deuteron beam polarization measurement at 270 MeV at Nuclotron internal targett - Mr Yaroslav Skhomenko (JINR LHEP Dubna)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
13:45 Pixel detectors for experiments at the NICA collider - Ms Tatiana Lazareva (St.Petersburg State University)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
14:00 Particle identification (PID) and prospects for the study of event-by-event fluctuations in MPD - Mr Alexander Mudrokh (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
14:15 Effective magnetic moment limit from Borexino Phase-II data - Mrs Alina Vishneva (Dzhelepov Laboratory of Nuclear Problems, JINR, Dubna, 141980, Russia)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
14:30 External detectors. Data from the last session experiment the BM@N - Vasilisa Lenivenko (LHEP)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
14:45 Charm physics in NA61/SHINE - Mr Wojciech Brylinski (Warsaw University of Technology)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
13:30
Particle accelerators and nuclear reactors -Mr Łukasz Tomków (Politechnika Wrocławska) (until 15:00) (Room 347, 3rd floor)
13:30 Problems of developing the Nuclotron virtual model - Mrs Irina Avvakumova (JINR LHEP)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
13:45 The simulation of the dynamics of an intense proton beam in the collider NICA - Mrs Margarita Korobitsina (JINR)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
14:00 Dynamic aperture calculations for the NICA booster - Olha Kazinova (Joint Institute for Nuclear Research)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
14:15 Development of the signal synchronization system of injection complex NICA - Mr Ilya Shirikov (JINR)   (Room 347, 3rd floor)
14:30 Slow Control System at BM@N experiment   (Room 347, 3rd floor)
Slides
14:45 The functional form of nuclei decay in a point-approximation reactor within the particles' birth and death model - Mr Maksim Kravchenko (State Scientific Institution "THE JOINT INSTITUTE FOR POWER AND NUCLEAR RESEARCH - SOSNY")   (Room 347, 3rd floor)
Slides
15:00 --- Coffee break ---
15:30
Life Science (until 16:30) (Large conference hall, 2nd floor)
15:30 Can nanoparticles from hyaluronic acid protect against ionizing radiation? - Ms Anna Lierova (Department of Radiobiology, Faculty of Military Health Sciences, University of Defence in Brno, Hradec Králové)   (Large conference hall, 2nd floor)
Slides
15:45 Methods of calibration of new device for human blood pressure measurement - Mr Łukasz Stala (Wrocław University of Science and Technology)   (Large conference hall, 2nd floor)
Slides
16:00 Validation of new devices with pneumatic sensor for measurement and recording of arterial blood pressure - Ms Joanna Kuźma (Faculty of Mechanical and Power Engineering, Wroclaw University of Science and Technology)   (Large conference hall, 2nd floor)
Slides
16:15 Cytogenetic analysis of early and delayed chromosome aberrations in Chinese hamster cells after 60Co γ-irradiation - Daria Petrova (Vladimirovna)   (Large conference hall, 2nd floor)
Slides
15:30
Oral session: High energy physics (until 16:45) (NICA Hall, 1st floor)
15:30 Measurement of the Drell-Yan Forward-Backward Asymmetry in pp-collisions with the CMS experiment at the LHC - Vladislav Shalaev (JINR, Dubna State University)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
15:45 CMS emittance scans for luminosity calibration in 2017 - Ms Olena Karacheban (CERN)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
16:00 Search for the Higgs boson in the VH(bb) channel with the ATLAS detector - Mr Faig Ahmadov (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
16:15 Search for the H->bb~ in association with a single top quark at vs = 13TeV in ATLAS experiment - Oksana Koval (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
16:30 Development of the optical module’s prototype for ArgonCube - Mr Sergey Sokolov (Keldysh Institute of Applied Mathematics Russian Academy of Sciences)   (NICA Hall, 1st floor)
15:30
Particle accelerators and nuclear reactors -Mr Łukasz Tomków (Politechnika Wrocławska) (until 16:15) (Rom 347, 3rd floor)
15:30 Design of beam transport lines for hadron therapy - Mr Fazel Taft (Department of Nuclear engineering and Physics, Amirkabir University of Technology, Tehran,)   (Rom 347, 3rd floor)
15:45 Simulation of Non-Axial Ions Extraction from Tubular Electron String Ion Source (TESIS) - Mr Alexey Boytsov (JINR LHEP)   (Rom 347, 3rd floor)
16:00 Current status of the compact 2.45 GHz ECR Ion Source at FLNR JINR - Mr Riyaz Fatkullin (ITEP, JINR)   (Rom 347, 3rd floor)
Slides
18:00
Banquet (until 20:00) ()
12:00 --- Lunch ---
13:30
Experimental Nuclear Physics (until 15:15) (Room 347, 3rd floor)
13:30 Beta-delayed neutron emission in the decay of 8He and 49K nuclei - Mr Adam Kubiela (University of Warsaw)   (Room 347, 3rd floor)
13:45 Mossbauer specrometer with intelligent modulation of gamma ray energy - Mr Pavel Kohout (Palacký University in olomouc)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
14:00 Recent studies results on neutron-deficient Zn and Ge isotopes - Mrs Aleksandra Ciemny (University of Warsaw, Faculty of Physics)   (Room 347, 3rd floor)
14:15 Be-11 - case study - Mrs Natalia Sokolowska (AGH University od Science and Technology)   (Room 347, 3rd floor)
14:30 Investigation of low-lying states in 133Sn populated in the ? decay of 133In using isomer-selective laser ionization - Ms Monika Piersa (Faculty of Physics University of Warsaw)   (Room 347, 3rd floor)
14:45 Gamma-absorption properties of muscovite, beryllium and carbon based materials and their influnce in a modified geometry of transmission Mossbauer spectroscopy - Mr Marek Jiruš (Palacký University Olomouc)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
15:00 Study of the nonuniformity of scintillator tiles for highly granular calorimeters - Sergey Korpachev (MEPhI)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
13:30
Information Technologies (until 15:15) (NICA Hall, 1st floor)
13:30 A new service - HLIT-VDI - Ms Shushanik Torosyan (LIT)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
13:45 Nuclotron injection beam profiling system upgrade - Mr Dmitriy Ponkin (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
14:00 Event reconstruction chain for the BM@N experiment - Mr S Merts (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
14:15 Tier-1 service monitoring system in JINR - Mr Igor Pelevanyuk (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
14:30 Cloud infrastructure of INP's Astana branch and it's integration with JINR cloud - Ms Yelena Mazhitova (Joint Institute for Nuclear Research)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
14:45 CATCH AND PROLONG: RECURRENT NEURAL NETWORK FOR SEEKING TRACK-CANDIDATES - Mr Pavel Goncharov (Sukhoi State Technical University of Gomel, Gomel, Belarus)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
15:00 SIMULATION OF HADRONIC INTERACTIONS IN THE FRAMEWORK OF THE RTS&T- 2017 CODE - Mr Alexander Pryanichnikov (PTC LPI RAS)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
13:30
Oral session: Theoretical Physics (until 15:15) (Conference Hall, 2nd floor)
13:30 Grassmannians and form factors - Mr Artem Bolshov (JINR)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
13:45 Pseudo-Riemannian Spectral Triples for the Standard Model - Mr Arkadiusz Bochniak (Faculty of Physics, Astronomy and Applied Computer Science of the Jagiellonian University)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:00 Three-loop effective potential from differential equations - Dr Andrey Pikelner (BLTP JINR)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:15 On the negativity probability of the Wigner function - Mr Vahagn Abgaryan (JINR LTP)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:30 Oscillator problem on three dimensional two-sheeted hyperboloid - Mr David Petrosyan (BLTP, JINR)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
14:45 On hologrpahic RG flow at zero and finite temperatures - Dr Anastasia Golubtsova (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research)   (Conference Hall, 2nd floor)
15:00 On a moduli space of the Wigner quasiprobability distributions - Ms Astghik Torosyan (LIT)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
15:15 --- Cofee break ---
15:45
Experimental Nuclear Physics (until 17:15) (Room 347, 3rd floor)
15:45 Investigation of the excited states of 11B nucleus - Dr Daniyar Janseitov (BLTP/INP)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
16:00 The Structure of Nuclear Unbound Isotopes 9He and 10He - Mr Pavel Sharov (JINR)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
16:15 Nuclear Angular Correlation on 57Co - Ms Pavla Šretrová (Palacký University Olomouc)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
16:30 Estimation of 238U(g,F) and 238U(g,n) reactions cross sections - Maria Popova (Faculty of Physics, MSU)   (Room 347, 3rd floor)
Slides
16:45 Neutron spectrometer for the experiments with radioactive beams on the ACCULINNA-2 fragment separator - Ms Эльвира Газеева (Михайловна)   (Room 347, 3rd floor)
15:45
Oral session: High energy physics (until 17:00) (NICA Hall, 1st floor)
15:45 The IACT optical system of the TAIGA observatory - Mr Yaroslav Sagan (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
16:00 Supernova neutrino detection in NOvA experiment - Mr Andrey Sheshukov (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
16:15 Event selection for the nue analysis in the NOvA experiment - Ms Liudmila Kolupaeva (JINR)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
16:30 Alternative digital filter for LumiCal (TestBeam2016) - Mr Evgeniy Lutsenko (DLNP)   (NICA Hall, 1st floor)
Slides
16:45 Modeling of the BMD detector - Mr Demezhan Myktybekov (Joint Institute for Nuclear Research (JINR))   (NICA Hall, 1st floor)
15:45
Oral session: Theoretical Physics (until 17:30) (Conference Hall, 2nd floor)
15:45 Decay properties of heavy and super-heavy nuclei - Ms Maria Markova (Moscow State University, Faculty of physics)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
16:00 Ultracold three – body atomic clusters - Mr Artem Korobitsin (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
16:15 The pairing-interaction impact on the beta-decay characteristics and multi-neutron emission of the neutron-rich 126,128,130,132Cd - Mr Evgenii Sushenok (International University Dubna)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
16:30 Empirical neutron-proton pairing - Mr Semyon Sidorov (Moscow State University named after M.V. Lomonosov)   (Conference Hall, 2nd floor)
16:45 Contribution of nontrivial angular momenta in bound state energy of triton in Bethe-Salpeter-Faddeev approach - Mr Sergey Yurev (JOINT INSTITUTE FOR NUCLEAR RESEARCH)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
17:00 The theoretical study of the halo nucleus of 11Be - Mr Dinara Valiolda (BLTP/KAZNU)   (Conference Hall, 2nd floor)
Slides
12:00
Closing (until 12:30) (Conference Hall, 2nd floor)
slides