The XXII International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists (AYSS-2018)

Europe/Moscow
Description

The XXII International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists (AYSS-2018) will be held on 23 - 27 April 2018 at the Laboratory of High Energy Physics, Joint Institute for Nuclear Research (JINR, Dubna, Russia). The Conference is held annually and attended by students, young scientists and specialists from scientific centers over the world. The selected talks will be recommended to publish in the refereed journal. Participation in the Conference will be confirmed by a certificate. 

 

TOPICS 

Within the framework of the Conference leading scientists will give lectures on the recent theoretical, experimental and applied investigations conducted all around the world with emphasis on the major results obtained at JINR. We will focus on the new flagship project of JINR - The Nuclotron-based Ion Collider fAcility (NICA). All participants are encouraged to submit abstracts on the following topics: 

  • Theoretical Physics
  • Mathematical Modeling and Computational Physics
  • High Energy Physics
  • Particle Accelerators and Nuclear Reactors
  • Experimental Nuclear Physics
  • Applied Research
  • Information Technology
  • Condensed Matter Physics
  • Life Science

PARTICIPANTS

Students, young scientists and specialists under 35 years from all over the world are invited to participate in the Conference with oral or/and poster presentations. The registration will be open until March 15, 2018. Right after the registration you will receive a confirmation about your participation from the Organizing Committee. The abstracts of presentations will be accepted until March 15, 2018.


SCIENTIFIC ADVISORY BOARD:
 
ORGANIZING COMMITTEE:
 
Chairman: Grigory Shirkov (JINR) Chairman: Alexander Verkheev
Nikolay Arsenyev (BLTP JINR) Georgе Adamov
Vladimir Chausov (LRB JINR) Olga Belova
Otilia Culicov (FLNP JINR) Vratislav Chudoba
Alexander Karpov (FLNR JINR) Olga Derenovskaya
Dmitry Naumov (DLNP JINR) Alexandra Friesen
Dmitry Peshekhonov (VLHEP JINR) Svetlana Gertsenberger
Dmitry Podgainy (LIT JINR Constantin Hramco
  Krystian Rosłon
  Anna Rybakova
  Ivan Slepov


THE WORKING LANGUAGE of the Conference is English.

REGISTRATION FEE is 4000 RUB.
Registration fee covers organizing expenses, coffee breaks and social programme.

SECTIONS

During the conference, the participants will present their reports in nine topical sections.


 
 
 
 
Circular
Poster
Participants
  • Adam Kubiela
  • Adiba Rahmonova
  • Agnieszka Ochman
  • Aichurok Mazhiotva
  • Aidana Assylova
  • Aidos Issadykov
  • Aizhan Moldagaliyeva
  • Albert Samoilenka
  • Aleksander Kopczynski
  • Aleksandr Bodrov
  • Aleksandra Ciemny
  • Aleksandra Świercz
  • Alena Shumskaya
  • Alexander Ayriyan
  • Alexander Mudrokh
  • Alexander Nozik
  • Alexander Pryanichnikov
  • Alexander Selyunin
  • Alexander Verkheev
  • Alexandr STREKALOVSKY
  • Alexey Boytsov
  • Alexey SOLODOV
  • Aliaksandr Zaruba
  • Alina Vishneva
  • Alina Zhadan
  • Alisher Mutali
  • Anastasia Golubtsova
  • Anastasia Martynova
  • Andrey Baginyan
  • Andrey Pikelner
  • Andrey Sheshukov
  • Anna Bogomolova
  • Anna Fatkina
  • Anna Lierova
  • Anna Medved`
  • Anna Voitash
  • Anton Rutkauskas
  • Arailym Ismailova
  • Arkadiusz Bochniak
  • Arman Yeszhanov
  • Arshak Hovhannisyan
  • Artem Bolshov
  • Artem Korobitsin
  • Artem Kozlovskiy
  • Artem Roenko
  • Artem Rusakovich
  • Asif Nabiyev
  • Assel Nazarova
  • Assel Yermekova
  • Astghik Torosyan
  • Ayazhan Zhomartova
  • Aynur Kunsafina
  • Azat Slyamov
  • Badmaarag Altangerel
  • Baibolat Argymbek
  • Behzad Haghighat
  • Blessing Rikhotso
  • Bogumił Zalewski
  • Chingis Daulbayev
  • Daniel Aidaraliev
  • Daniyar Janseitov
  • Daria Petrova
  • Daria Shamina
  • Dauren Aznabayev
  • David Petrosyan
  • Demezhan Myktybekov
  • Diana Seitova
  • Dias Kereibay
  • Dinara Tulebayeva
  • Dinara Valiolda
  • Divine Gabriel Brefo
  • Dmitriy Kosov
  • Dmitriy Shlimas
  • Dmitry Egorov
  • Dmitry Grozdov
  • Dmitry Klimansky
  • Dmitry Ponkin
  • Dmitry Popov
  • Egor Kaniukov
  • Egor Stadnichuk
  • Ekaterina Butyrina
  • Elena Ushakova
  • Elizaveta Nazarova
  • Elvira Gazeeva
  • Eugenii Koval
  • Evgenia Altukhova
  • Evgenii Lutsenko
  • Evgenii Sushenok
  • Fagelnour Elnoamany
  • Faig Ahmadov
  • Fazel Taft
  • Ganesh Patil
  • Garima Punetha
  • Gaukhar Zhanabergen
  • Gulbarshin Kanagatova
  • Gulnur Kantay
  • Hanu Elena Oana
  • Iga Lewandowska
  • Igor Pelevanyuk
  • Ilhom Rahmonov
  • Ilya Chuprakov
  • Ilya Karabanov
  • Ilya Korolkov
  • Ilya Shirikov
  • Ilyas Ishmukhamedov
  • Inesh Kenzhina
  • Inga Zinicovscaia
  • Irina Avvakumova
  • Jeffery Amenawun Eguamwense
  • Joanna Kuźma
  • Kanat Nurlan
  • Karima Nomozova
  • Katarzyna Wiciak
  • Khaiyom Rahmonov
  • Kirill Kulikov
  • Kuanysh Nazarov
  • Kylyshbek Turlybekuly
  • Lamiaa Gad
  • Liudmila Kolupaeva
  • Maciej Cholewinski
  • Maciej Dziewiecki
  • Madalina Mihaela Miloi
  • Magdalena Kaja
  • Mahmoud Nasar
  • Maksim Kravchenko
  • Malik Kaliyekperov
  • Marcela Jeličová
  • Marek Jiruš
  • Margarita KOROBITSINA
  • Maria Markova
  • Maria Popova
  • Mariia Khelashvili
  • Mariia Pyshkina
  • Maxim Bashashin
  • Maxim Bezuglov
  • Maxim Zuev
  • Meir Yerdauletov
  • Meirzhan Kakenov
  • Meruyert Mamatova
  • Michalina Milewicz-Zalewska
  • Michał Stepaniuk
  • Mikhail Zelenyi
  • Milana IBRAGIMOVA
  • Milivoje Jojić
  • Mohammad Yousuf Jamal
  • Mohammed Aish
  • Monika Piersa
  • Murat Kenessarin
  • N MARI MUTHU
  • Nargiza Temerbulatova
  • Natalia Sokołowska
  • Neha Bhatnagar
  • Niels-Uwe Bastian
  • Noshad Khosravi Largani
  • Oana-Elena Peneoasu
  • Oksana Koval
  • Oleg Kharlanov
  • Oleksandr Artykulnyi
  • Olena Karacheban
  • Olga Derenovskaya
  • Olga Ivanshina
  • Olga Petrova
  • Olha Kazinova
  • Ondrej Hrabina
  • Pavel Goncharov
  • Pavel Kohout
  • Pavel Kurilkin
  • Pavel Sharov
  • Pavel Shustov
  • Pavel Zolotarev
  • Pavla Šretrová
  • Paweł Wojcieszak
  • Piotr Winiarz
  • Poonam Jain
  • Purevkhuu Munkhbaatar
  • Raimbek Akhat
  • Rasuljon Kattabekov
  • Rawan Ismail
  • Rich Daniel Osaretin
  • Riyaz Fatkullin
  • Roman Eremin
  • Sakin Jabarov
  • Saltanat Dabylova
  • Saltanat Mazhen
  • Semyon Sidorov
  • Sergei Merts
  • Sergey Khaibrakhmanov
  • Sergey Korpachev
  • Sergey Rozov
  • Sergey Sokolov
  • Sergey Yurev
  • Shaimaa Habib
  • Shushanik Torosyan
  • Stanislav Pirogov
  • Svetlana Gertsenberger
  • Svetlana Medvedeva
  • Tatiana Lazareva
  • Tezekbayeva Mereigul
  • Toktar Belgibayev
  • Tokzhan Orazgali
  • Tung Nguyen
  • Ulkhanym Nurtayeva
  • Vahagn Abgaryan
  • Valentin Guryev
  • Vasil Milkov
  • VASILISA LENIVENKO
  • Victoria Bundyukova
  • Victoria Tokareva
  • Vitalii Okhotnikov
  • Vladislav Shalaev
  • Wojciech Brylinski
  • Yaroslav Sagan
  • Yaroslav Skhomenko
  • Yelena Mazhitova
  • Yogesh Kumar
  • Yuliya Berestneva
  • Zhanibek Kurmanaliyev
  • Zhazgul Kelgenbaeva
  • Zoya GORYAINOVA
  • Zukha Mussa
  • Łukasz Stala
    • 09:00 10:00
      Registration Room 241, 2nd floor (Laboratory of High Energy Physics)

      Room 241, 2nd floor

      Laboratory of High Energy Physics

      What should be description?

    • 10:00 10:15
      Opening Conference Hall, 2nd floor (Laboratory of High Energy Physics)

      Conference Hall, 2nd floor

      Laboratory of High Energy Physics

      slides
    • 10:15 11:30
    • 11:30 12:00
      Coffee break/Photo 30m
    • 12:00 13:00
      Plenary session: Denis Kozlenko "Condensed Matter Research by Means of Neutron Scattering at the IBR-2 Reactor" Large conference hall (LHEP, b.215, 2nd floor)

      Large conference hall

      LHEP, b.215, 2nd floor

    • 13:00 14:30
      Lunch 1h 30m
    • 14:30 16:15
      Oral session: Applied Research: Section 1, Part 1 NICA Hall, 1st floor (LHEP, b.215)

      NICA Hall, 1st floor

      LHEP, b.215

      • 14:30
        Magnetic nanoparticles preparation by chemical reduction for biomedical applications 15m
        Speaker: Dr Zhazgul Kelgenbaeva (Institute of Chemistry and Chemical Technology, National Academy of Sciences of the Kyrgyz Republic)
      • 14:45
        Possibility of ice formation in heat exchangers used in energy industry 15m
        Speaker: Mr Aleksander Kopczynski (Wroclaw University of Science and Technology)
      • 15:00
        Simple way of SiO2/Si ion-track templates parameters characterization 15m
        Speaker: Ms Victoria Bundyukova (Scientific-Practical Materials Research Centre of the NAS of Belarus)
        Slides
      • 15:15
        RING DETECTOR FOR MEASURING OF SMALL-ANGLE SCATTERING OF THERMAL NEUTRONS BY REAL-TIME DIFFRACTOMETER (RTD) 15m
        Speaker: Mrs Vasil Milkov (Mihaylov)
      • 15:30
        Application of phase change materials in nuclear facilities 15m
        Speaker: Mrs Agnieszka Ochman (Wroclaw University of Science and Technology, Faculty of Mechanical and Power Engineering)
      • 15:45
        Oxygen vacancy clustering and short-range pyrochlore ordering in yttrium niobate 15m
        Speaker: Mr Piotr Winiarz (Gdańsk University of Technology)
      • 16:00
        Solid electrolyte interface formation on Lithium metal anode in gel polymer electrolytes 15m
    • 14:30 16:15
      Oral session: Condensed Matter Physics: Section 1, Part 1 Room 347, 3rd floor (LHEP, b.215)

      Room 347, 3rd floor

      LHEP, b.215

      • 14:30
        Synthesis, characterization and promising properties of Fe3O4/CdSe nanocomposites 15m
        Speaker: Ms Shaimaa Habib (Faculty of science, Tanta university, Egypt)
        Slides
      • 14:45
        High-energy ion irradiation of carbon nanostructures and degree of damage characterisation 15m
        Speaker: Mrs Michalina Milewicz-Zalewska (National Centre for Nuclear Research Świerk)
        Slides
      • 15:00
        The abnormal behavior of the resistive transition to the normal state of superconducting high-textured Nb-Ti tapes just below Hc2 15m
        Speaker: Mr Valentin Guryev (National research centre "Kurchatov Institute")
        Slides
      • 15:15
        Overview of the CMS BCML system and the potential of diamond detectors surface modification application 15m
        Speaker: Mr Vitalii Okhotnikov (Tomsk Polytechnic University)
      • 15:30
        Structure and interaction parameters of anionic surfactant micellar systems in aqueous polymer solution of poly (ethylene glycole) 15m
        Speaker: Oleksandr Artykulnyi (joint institute for nuclear research)
        Slides
      • 15:45
        DFT-based study of the disordered solid electrolytes 15m
        Speaker: Dr Roman Eremin (Samara Center for Theoretical Materials Science, Samara University)
        Slides
      • 16:00
        A topology-based investigation of the Ti-doping effects on the K+ conductivity in doped K(Fe,Ti)O2 solid electrolyte 15m
        Speaker: Mr Pavel Zolotarev (SCTMS)
        Slides
    • 14:30 16:15
      Oral session: Theoretical Physics: Section 1, Part 1 Conference Hall, 2nd floor (LHEP, b.215)

      Conference Hall, 2nd floor

      LHEP, b.215

      • 14:30
        Tunneling of Two Interacting Fermions 15m
        Speaker: Mr Ilyas Ishmukhamedov (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research)
      • 14:45
        Annihilation and bremsstrahlung channels in kinetics of the electron-positron plasma created from vacuum in a strong electric field 15m
        Speaker: Mr Stanislav Pirogov (Olegovich)
        Slides
      • 15:00
        Binding energies of the system of two dipoles in two dimensions 15m
        Speaker: Mr Eugene Koval (BLTP, JINR)
        Slides
      • 15:15
        Magnetization reversal by the pulse of external magnetic field in rf-SQUID with Phi-0 Josephson junction 15m
        Speaker: Dr Ilhom Rahmonov (BLTP, Joint Institute for Nuclear Research)
        Slides
      • 15:30
        Reception of modulated neutrino day-night effect signal by neutrino detectors 15m
        Speaker: Dr Oleg Kharlanov (Lomonosov Moscow State University)
        Slides
      • 15:45
        Instabilities of collective neutrino oscillations induced by non-standard neutrino interactions 15m
        Speaker: Pavel Shustov (Lomonosov Moscow State University)
        Slides
    • 16:15 16:45
      Coffee break 30m
    • 16:45 18:15
      Oral session: Applied Research: Section 1, Part 2 NICA Hall, 1st floor (LHEP, b.215)

      NICA Hall, 1st floor

      LHEP, b.215

      • 16:45
        Utilization of the physical exergy of cryogenic fluids 15m
        Speaker: Mr Paweł Wojcieszak (Wroclaw University of Science and Technology)
      • 17:00
        Atomistic simulation and Li ion diffusion studies of bulk LixTiO2 nanostructures as anode electrode material for lithium ion batteries 15m
      • 17:15
        Discussion on near-surface conicity of latent tracks observed in TiO2 single crystals after swift heavy ion irradiation 15m
        Speaker: Alisher Mutali (Joint Institute for Nuclear Research)
      • 17:30
        FISSION AND NEUTRON CAPTURE REACTION RATES IN MASSIVE URANIUM TARGET UNDER RELATIVISTIC BEAM IRRADIATION 15m
        Speaker: Ms Alina Zhadan (NSC KIPT)
      • 17:45
        Study of ion mobility of gas mixtures 15m
        Speaker: Magdalena Kaja (Warsaw University of Technology)
      • 18:00
        Possibility of ice formation in heat exchangers used in energy industry 15m
        Speaker: Mr Aleksander Kopczynski (Wroclaw University of Science and Technology)
    • 16:45 18:15
      Oral session: Condensed Matter Physics: Section 1, Part 2 Room 347, 3rd floor (LHEP, b.215)

      Room 347, 3rd floor

      LHEP, b.215

      • 16:45
        Magnetic phenomena in cobalt intermetallides at high pressures 15m
        Speaker: Mr Anton Rutkauskas (Joint Institute for Nuclear Research)
        Slides
      • 17:00
        MODELS OF CONTINUUM DAMAGE MECHANICS APPLICABLE IN CRYOGENIC CONDITIONS 15m
        Speaker: Mr Maciej Dziewiecki (Wroclaw University of Science and Technology)
        Slides
      • 17:15
        Dynamics of DC-SQUID with nontrivial barriers under external radiation 15m
        Speaker: Mr Toktar Belgibayev (Ashirbekovich)
      • 17:30
        Investigation of phase transformations of iron nanoparticles during thermal annealing 15m
        Speaker: Ms Dinara Tulebayeva (L.N.Gumilyov Eurasian National University)
        Slides
      • 17:45
        The studies of crystal and magnetic structures of complex granulated ferrites by neutron diffraction method 15m
        Speaker: Байболат Аргымбек (ОИЯИ)
      • 18:00
        The investigation of the graphene atom thermal vibrations using forward rainbow scattering 15m
        Speaker: Mr Milivoje Jojić (Laboratory 010 , Vinča Institute of Nuclear Sciences)
        Slides
    • 16:45 18:30
      Oral session: Theoretical Physics: Section 1, Part 2 Conference Hall, 2nd floor (LHEP, b. 215)

      Conference Hall, 2nd floor

      LHEP, b. 215

      • 16:45
        Gauged merons 15m
        Speaker: Albert Samoilenka (Department of Theoretical Physics and Astrophysics, BSU Minsk)
      • 17:00
        Estimating the radiative part of QED-effects in systems with supercritical charge 15m
        Speaker: Mr Artem Roenko (Moscow State University, Faculty of Physics)
        Slides
      • 17:15
        Effective description of Collective modes in the hot QCD/QGP medium in the presence of collisions 15m
        Speaker: Mr Mohammad Yousuf Jamal (Indian Institute of Technology Gandhinagar, India)
      • 17:30
        Effective Potential Formalism at Finite Temperature in Dual QCD and Deconfinement Phase Transition 15m
        Speaker: Ms Garima Punetha (kumaun University)
        Slides
      • 17:45
        Non-Markovian dynamics of fermionic and bosonic systems coupled to several heat-baths 15m
        Speaker: Mr Arshak Hovhannisyan (YSU)
        Slides
      • 18:00
        Two-Point One Loop Fermionic Amplitudes in Constsnt Homogeneous Magnetic Field 15m
        Speaker: Mr Ilya Karabanov (P.G. Demidov Yaroslavl State University)
        Slides
      • 18:15
        Freeze-out curve using the hybrid UrQMD event generator and HRG models 15m
        Speaker: Mrs RAWAN
    • 08:30 09:30
      Plenary session: Oleg Rogachevsky "Relativistic nuclear physics: from cumulative effect to NICA project" Large conference hall (LHEP, b. 215, 2nd floor)

      Large conference hall

      LHEP, b. 215, 2nd floor

    • 09:30 10:30
      Plenary session: Grigorenko Leonid "Radioactive ion beam research at JINR and in the world" Large conference hall (LHEP, b. 215, 2nd floor)

      Large conference hall

      LHEP, b. 215, 2nd floor

    • 10:30 11:00
      Coffee break 30m
    • 11:00 12:00
      Excursion
    • 12:00 13:30
      Lunch 1h 30m
    • 13:30 15:00
      Experimental Nuclear Physics: Section 1 NICA hall, 1st floor (LHEP, b. 215)

      NICA hall, 1st floor

      LHEP, b. 215

      • 13:30
        Determination of Target Parameters and Detector Response Functions Using Monte Carlo Method for Experiment on Inelastic Neutron Scattering on Various Samples at TANGRA facility 15m
        Speaker: Saltanat Dabylova (Laboratory of neutron physics)
        Slides
      • 13:45
        Beta delayed neutron measurements by means of Modular Total Absorption Spectrometer 15m
        Speaker: Mr Michał Stepaniuk (University of Warsaw)
        Slides
      • 14:00
        MANIFESTATION OF CLUSTER DEGREES OF FREEDOM IN FISSION FRAGMENTS AT CROSSING OF METAL FOILS 15m
        Speaker: Mr Alexandr Strekalovsky (JINR)
        Slides
      • 14:15
        Reaction cross section of heavy projectiles using Coulomb Modified Glauber Mode 15m
        Speaker: Mr N MARI MUTHU (Banaras Hindu University)
        Slides
    • 13:30 15:00
      Oral session: Mathematical Modeling and Computational Physics: Section 1 Room 347, 3rd floor (LHEP, b.215)

      Room 347, 3rd floor

      LHEP, b.215

      • 13:30
        About some question in modern models of thunderstorm runway breakdown 15m
        Speaker: Mr Mikhail Zelenyi (INR RAS, MIPT)
        Slides
      • 13:45
        Simulations of the magnet for compact superconducting cyclotron SC200 commissioning 15m
        Speaker: Mr Dmitry Popov (JINR)
        Slides
      • 14:00
        FUMILI-based minimization with constraints using method of elimination of differentials 15m
        Speaker: Ms Victoria Tokareva (JINR)
        Slides
      • 14:15
        Algorithm for Solving the Optimization Problem for Reaching a Required Periodical Temperature Regime on the Surface of a Multilayer Cylinder 15m
        Speaker: Mr Alexander Ayriyan (Laboratory of Information Technologies, JINR)
      • 14:30
        Quantum-chemical calculations of lead-free perovskite materials on the basis of the density functional theory 15m
        Speaker: Khaiyom Rahmonov (Raufovich)
      • 14:45
        GNA: Data Analysis Framework for Neutrino Experiments 15m
        Speaker: Ms Anna Fatkina (JINR)
        Slides
    • 13:30 15:00
      Oral session: Theoretical Physics: Section 2 Conference Hall, 2nd floor (LHEP, b. 215)

      Conference Hall, 2nd floor

      LHEP, b. 215

      • 13:30
        The two-component Dark Matter in the vectorlike hypercolor extension of the Standard Model 15m
        Speaker: Mr Maxim Bezuglov (JINR)
        Slides
      • 13:45
        Mu-deformed extension of the Bose-Einstein condensate dark matter model 15m
        Speaker: Ms Mariia Khelashvili (Bogolyubov Institute for Theoretical Physics, Kiev, Ukraine)
        Slides
      • 14:00
        The Milky Way in a phase and coordinate spaces 15m
        Speaker: Ms Anastasia Martynova (ОИЯИ)
        Slides
      • 14:15
        Cosmological Constant Effects on the Properties of Mass Twin Compact Stars 15m
        Speaker: Ms Noshad Khosravi Largani (Alzahra university)
        Slides
      • 14:30
        High-density phase transition paves the way for supernova explosions of massive blue-supergiant stars 15m
        Speaker: Mr Niels-Uwe Bastian (University of Wroclaw)
      • 14:45
        Particle acceleration and outflows in the accretion disks of young stars 15m
        Speaker: Dr Sergey Khaibrakhmanov (Ural federal university)
        Slides
    • 15:30 18:00
      Poster session 1-st and 2-nd floor (LHEP, b. 215)

      1-st and 2-nd floor

      LHEP, b. 215

    • 08:30 10:00
      Plenary session: Shvetsov Valery "Frank Laboratory of Neutron Physics - 60 years of the research" Large conference hall (LHEP, b.215, 2nd floor)

      Large conference hall

      LHEP, b.215, 2nd floor

    • 10:00 10:30
      Coffee break 30m
    • 10:30 12:00
      Excursion: Part 2
    • 12:00 13:30
      Lunch 1h 30m
    • 13:30 15:00
      Life Science: Section 1 Part 1 Large conference Hall, 2nd floor (LHEP, b. 215)

      Large conference Hall, 2nd floor

      LHEP, b. 215

      • 13:30
        Water treatment by moringa oleifera seed 15m
        Speaker: Ms Lamiaa Gad (postgraduate student at faculty of science, benha university)
      • 13:45
        The lab-scale evaluation of possible mercury speciation in flue gas and mercury emission from combustion of solid fuels 15m
        Speaker: Mr Maciej Cholewinski (Wroclaw University of Science and Technology, The Chair of Energy Technologies, Turbines and Modelling of Thermal and Fluid Flow Processes)
        Slides
      • 14:00
        Mathematical modeling of DNA repair 15m
        Speaker: Mr Ondrej Hrabina (Palacky University in Olomouc, Czech republic, Institute of Biophysics of CAS)
        Slides
      • 14:15
        Electrochemical detection of damage DNA in biodosimetry 15m
        Speaker: Ms Marcela Jeličová (Department of Radiobiology, Faculty of Military Health Sciences, University of Defence in Brno, Hradec Králové)
        Slides
      • 14:30
        Investigation of regularities of clustered DNA damage repair after dense-ionizing irradiation 15m
        Speaker: Daria Shamina (Dmitrievna)
        Slides
      • 14:45
        Moldavian wine and soil analysis using neutron activation analysis 15m
        Speaker: Ms Inga Zinicovscaia (JINR)
        Slides
    • 13:30 15:00
      Oral session: High energy physics: Section 2, Part 1 NICA Hall, 1st floor (LHEP, b. 215)

      NICA Hall, 1st floor

      LHEP, b. 215

      • 13:30
        Deuteron beam polarization measurement at 270 MeV at Nuclotron internal targett 15m
        Speaker: Mr Yaroslav Skhomenko (JINR LHEP Dubna)
        Slides
      • 13:45
        Pixel detectors for experiments at the NICA collider 15m
        Speaker: Ms Tatiana Lazareva (St.Petersburg State University)
        Slides
      • 14:00
        Particle identification (PID) and prospects for the study of event-by-event fluctuations in MPD 15m
        Speaker: Mr Alexander Mudrokh (JINR)
        Slides
      • 14:15
        Effective magnetic moment limit from Borexino Phase-II data 15m
        Speaker: Mrs Alina Vishneva (Dzhelepov Laboratory of Nuclear Problems, JINR, Dubna, 141980, Russia)
        Slides
      • 14:30
        External detectors. Data from the last session experiment the BM@N 15m
        Speaker: Vasilisa Lenivenko (LHEP)
        Slides
      • 14:45
        Charm physics in NA61/SHINE 15m
        Speaker: Mr Wojciech Brylinski (Warsaw University of Technology)
        Slides
    • 13:30 15:00
      Particle accelerators and nuclear reactors: Section 1 Part 1 Room 347, 3rd floor (LHEP, b.215)

      Room 347, 3rd floor

      LHEP, b.215

      Convener: Mr Łukasz Tomków (Politechnika Wrocławska)
      • 13:30
        Problems of developing the Nuclotron virtual model 15m
        Speaker: Mrs Irina Avvakumova (JINR LHEP)
        Slides
      • 13:45
        The simulation of the dynamics of an intense proton beam in the collider NICA 15m
        Speaker: Mrs Margarita Korobitsina (JINR)
        Slides
      • 14:00
        Dynamic aperture calculations for the NICA booster 15m
        Speaker: Olha Kazinova (Joint Institute for Nuclear Research)
        Slides
      • 14:15
        Development of the signal synchronization system of injection complex NICA 15m
        Speaker: Mr Ilya Shirikov (JINR)
      • 14:30
        Slow Control System at BM@N experiment 15m
        Slides
      • 14:45
        The functional form of nuclei decay in a point-approximation reactor within the particles' birth and death model 15m
        Speaker: Mr Maksim Kravchenko (State Scientific Institution "THE JOINT INSTITUTE FOR POWER AND NUCLEAR RESEARCH - SOSNY")
        Slides
    • 15:00 15:30
      Coffee break 30m
    • 15:30 16:30
      Life Science: Section 1 Part 2 Large conference hall, 2nd floor (LHEP, b. 215)

      Large conference hall, 2nd floor

      LHEP, b. 215

      • 15:30
        Can nanoparticles from hyaluronic acid protect against ionizing radiation? 15m
        Speaker: Ms Anna Lierova (Department of Radiobiology, Faculty of Military Health Sciences, University of Defence in Brno, Hradec Králové)
        Slides
      • 15:45
        Methods of calibration of new device for human blood pressure measurement 15m
        Speaker: Mr Łukasz Stala (Wrocław University of Science and Technology)
        Slides
      • 16:00
        Validation of new devices with pneumatic sensor for measurement and recording of arterial blood pressure 15m
        Speaker: Ms Joanna Kuźma (Faculty of Mechanical and Power Engineering, Wroclaw University of Science and Technology)
        Slides
      • 16:15
        Cytogenetic analysis of early and delayed chromosome aberrations in Chinese hamster cells after 60Co γ-irradiation 15m
        Speaker: Daria Petrova (Vladimirovna)
        Slides
    • 15:30 16:45
      Oral session: High energy physics: Section 2, Part 2 NICA Hall, 1st floor (LHEP, b. 215)

      NICA Hall, 1st floor

      LHEP, b. 215

      • 15:30
        Measurement of the Drell-Yan Forward-Backward Asymmetry in pp-collisions with the CMS experiment at the LHC 15m
        Speaker: Vladislav Shalaev (JINR, Dubna State University)
        Slides
      • 15:45
        CMS emittance scans for luminosity calibration in 2017 15m
        Speaker: Ms Olena Karacheban (CERN)
        Slides
      • 16:00
        Search for the Higgs boson in the VH(bb) channel with the ATLAS detector 15m
        Speaker: Mr Faig Ahmadov (JINR)
        Slides
      • 16:15
        Search for the H->bb~ in association with a single top quark at vs = 13TeV in ATLAS experiment 15m
        Speaker: Oksana Koval (JINR)
        Slides
      • 16:30
        Development of the optical module’s prototype for ArgonCube 15m
        Speaker: Mr Sergey Sokolov (Keldysh Institute of Applied Mathematics Russian Academy of Sciences)
    • 15:30 16:15
      Particle accelerators and nuclear reactors: Section 1 Part 2 Rom 347, 3rd floor (LHEP, b. 215)

      Rom 347, 3rd floor

      LHEP, b. 215

      Convener: Mr Łukasz Tomków (Politechnika Wrocławska)
      • 15:30
        Design of beam transport lines for hadron therapy 15m
        Speaker: Mr Fazel Taft (Department of Nuclear engineering and Physics, Amirkabir University of Technology, Tehran,)
      • 15:45
        Simulation of Non-Axial Ions Extraction from Tubular Electron String Ion Source (TESIS) 15m
        Speaker: Mr Alexey Boytsov (JINR LHEP)
      • 16:00
        Current status of the compact 2.45 GHz ECR Ion Source at FLNR JINR 15m
        Speaker: Mr Riyaz Fatkullin (ITEP, JINR)
        Slides
    • 18:00 20:00
      Banquet
    • 08:30 10:00
      Plenary session: Gennady Ososkov "Deep learning applications in experimental high energy and nuclear physics" Large conference hall (LHEP, b.215, 2nd floor)

      Large conference hall

      LHEP, b.215, 2nd floor

    • 10:00 10:30
      Coffee break 30m
    • 10:30 11:30
      Plenary session: Dushanov Ermuhamed "Approaches to the modeling of radiation-induced disorders in the nervous system" Large conference hall (LHEP, b. 215, 2nd floor)

      Large conference hall

      LHEP, b. 215, 2nd floor

    • 11:30 12:00
      Plenary session: Andrey Seryakov "Results from the NA61/SHINE energy and system size scan program" Large conference hall (LHEP, b. 215, 2nd floor)

      Large conference hall

      LHEP, b. 215, 2nd floor

    • 12:00 13:30
      Lunch 1h 30m
    • 13:30 15:15
      Experimental Nuclear Physics: Section 2 Part 1 Room 347, 3rd floor (LHEP, b. 215)

      Room 347, 3rd floor

      LHEP, b. 215

      • 13:30
        Beta-delayed neutron emission in the decay of 8He and 49K nuclei 15m
        Speaker: Mr Adam Kubiela (University of Warsaw)
      • 13:45
        Mossbauer specrometer with intelligent modulation of gamma ray energy 15m
        Speaker: Mr Pavel Kohout (Palacký University in olomouc)
        Slides
      • 14:00
        Recent studies results on neutron-deficient Zn and Ge isotopes 15m
        Speaker: Mrs Aleksandra Ciemny (University of Warsaw, Faculty of Physics)
      • 14:15
        Be-11 - case study 15m
        Speaker: Mrs Natalia Sokolowska (AGH University od Science and Technology)
      • 14:30
        Investigation of low-lying states in 133Sn populated in the ? decay of 133In using isomer-selective laser ionization 15m
        Speaker: Ms Monika Piersa (Faculty of Physics University of Warsaw)
      • 14:45
        Gamma-absorption properties of muscovite, beryllium and carbon based materials and their influnce in a modified geometry of transmission Mossbauer spectroscopy 15m
        Speaker: Mr Marek Jiruš (Palacký University Olomouc)
        Slides
      • 15:00
        Study of the nonuniformity of scintillator tiles for highly granular calorimeters 15m
        Speaker: Sergey Korpachev (MEPhI)
        Slides
    • 13:30 15:15
      Information Technologies: Section 1 Part 1 NICA Hall, 1st floor (LHEP, b. 215)

      NICA Hall, 1st floor

      LHEP, b. 215

      • 13:30
        A new service - HLIT-VDI 15m
        Speaker: Ms Shushanik Torosyan (LIT)
        Slides
      • 13:45
        Nuclotron injection beam profiling system upgrade 15m
        Speaker: Mr Dmitriy Ponkin (JINR)
        Slides
      • 14:00
        Event reconstruction chain for the BM@N experiment 15m
        Speaker: Mr S Merts (JINR)
        Slides
      • 14:15
        Tier-1 service monitoring system in JINR 15m
        Speaker: Mr Igor Pelevanyuk (JINR)
        Slides
      • 14:30
        Cloud infrastructure of INP's Astana branch and it's integration with JINR cloud 15m
        Speaker: Ms Yelena Mazhitova (Joint Institute for Nuclear Research)
        Slides
      • 14:45
        CATCH AND PROLONG: RECURRENT NEURAL NETWORK FOR SEEKING TRACK-CANDIDATES 15m
        Speaker: Mr Pavel Goncharov (Sukhoi State Technical University of Gomel, Gomel, Belarus)
        Slides
      • 15:00
        SIMULATION OF HADRONIC INTERACTIONS IN THE FRAMEWORK OF THE RTS&T- 2017 CODE 15m
        Speaker: Mr Alexander Pryanichnikov (PTC LPI RAS)
        Slides
    • 13:30 15:15
      Oral session: Theoretical Physics: Section 3 Part 1 Conference Hall, 2nd floor (LHEP, b. 215)

      Conference Hall, 2nd floor

      LHEP, b. 215

      • 13:30
        Grassmannians and form factors 15m
        Speaker: Mr Artem Bolshov (JINR)
        Slides
      • 13:45
        Pseudo-Riemannian Spectral Triples for the Standard Model 15m
        Speaker: Mr Arkadiusz Bochniak (Faculty of Physics, Astronomy and Applied Computer Science of the Jagiellonian University)
        Slides
      • 14:00
        Three-loop effective potential from differential equations 15m
        Speaker: Dr Andrey Pikelner (BLTP JINR)
        Slides
      • 14:15
        On the negativity probability of the Wigner function 15m
        Speaker: Mr Vahagn Abgaryan (JINR LTP)
        Slides
      • 14:30
        Oscillator problem on three dimensional two-sheeted hyperboloid 15m
        Speaker: Mr David Petrosyan (BLTP, JINR)
        Slides
      • 14:45
        On hologrpahic RG flow at zero and finite temperatures 15m
        Speaker: Dr Anastasia Golubtsova (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research)
      • 15:00
        On a moduli space of the Wigner quasiprobability distributions 15m
        Speaker: Ms Astghik Torosyan (LIT)
        Slides
    • 15:15 15:45
      Cofee break 30m
    • 15:45 17:15
      Experimental Nuclear Physics: Section 2 Part 2 Room 347, 3rd floor (LHEP, b. 215)

      Room 347, 3rd floor

      LHEP, b. 215

      • 15:45
        Investigation of the excited states of 11B nucleus 15m
        Speaker: Dr Daniyar Janseitov (BLTP/INP)
        Slides
      • 16:00
        The Structure of Nuclear Unbound Isotopes 9He and 10He 15m
        Speaker: Mr Pavel Sharov (JINR)
        Slides
      • 16:15
        Nuclear Angular Correlation on 57Co 15m
        Speaker: Ms Pavla Šretrová (Palacký University Olomouc)
        Slides
      • 16:30
        Estimation of 238U(g,F) and 238U(g,n) reactions cross sections 15m
        Speaker: Maria Popova (Faculty of Physics, MSU)
        Slides
      • 16:45
        Neutron spectrometer for the experiments with radioactive beams on the ACCULINNA-2 fragment separator 15m
        Speaker: Ms Эльвира Газеева (Михайловна)
    • 15:45 17:00
      Oral session: High energy physics: Section 1 NICA Hall, 1st floor (LHEP, b. 215)

      NICA Hall, 1st floor

      LHEP, b. 215

      • 15:45
        The IACT optical system of the TAIGA observatory 15m
        Speaker: Mr Yaroslav Sagan (JINR)
        Slides
      • 16:00
        Supernova neutrino detection in NOvA experiment 15m
        Speaker: Mr Andrey Sheshukov (JINR)
        Slides
      • 16:15
        Event selection for the nue analysis in the NOvA experiment 15m
        Speaker: Ms Liudmila Kolupaeva (JINR)
        Slides
      • 16:30
        Alternative digital filter for LumiCal (TestBeam2016) 15m
        Speaker: Mr Evgeniy Lutsenko (DLNP)
        Slides
      • 16:45
        Modeling of the BMD detector 15m
        Speaker: Mr Demezhan Myktybekov (Joint Institute for Nuclear Research (JINR))
    • 15:45 17:30
      Oral session: Theoretical Physics: Section 3 Part 2 Conference Hall, 2nd floor (LHEP, b. 215)

      Conference Hall, 2nd floor

      LHEP, b. 215

      • 15:45
        Decay properties of heavy and super-heavy nuclei 15m
        Speaker: Ms Maria Markova (Moscow State University, Faculty of physics)
        Slides
      • 16:00
        Ultracold three – body atomic clusters 15m
        Speaker: Mr Artem Korobitsin (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research)
        Slides
      • 16:15
        The pairing-interaction impact on the beta-decay characteristics and multi-neutron emission of the neutron-rich 126,128,130,132Cd 15m
        Speaker: Mr Evgenii Sushenok (International University Dubna)
        Slides
      • 16:30
        Empirical neutron-proton pairing 15m
        Speaker: Mr Semyon Sidorov (Moscow State University named after M.V. Lomonosov)
      • 16:45
        Contribution of nontrivial angular momenta in bound state energy of triton in Bethe-Salpeter-Faddeev approach 15m
        Speaker: Mr Sergey Yurev (JOINT INSTITUTE FOR NUCLEAR RESEARCH)
        Slides
      • 17:00
        The theoretical study of the halo nucleus of 11Be 15m
        Speaker: Mr Dinara Valiolda (BLTP/KAZNU)
        Slides