Montenegro, Budva, Becici, 25 September - 29 September 2017

from Monday, 25 September 2017 (08:30) to Friday, 29 September 2017 (19:00)
Montenegro, Budva, Becici (Conference Hall)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
25 Sep 2017
26 Sep 2017
27 Sep 2017
28 Sep 2017
29 Sep 2017
AM
08:30
Registration (until 09:30) (Splendid Conference & SPA Resort)
09:30
Welcome speeches -Dr Vladimir Korenkov (JINR) (until 10:00) (Conference Hall)
09:30 Welcome from Montenegro officials   (Conference Hall)
09:40 Welcome from Organizing Committee   (Conference Hall)
09:50 Welcome from Sponsors   (Conference Hall)
10:00
Plenary -Dr Vladimir Korenkov (JINR) (until 11:30) (Conference Hall)
10:00 Scientific Program of JINR - Dr Vadim Bednyakov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
10:30 Opening welcome from CERN - Dr Tadeusz Kurtyka (CERN)   (Conference Hall)
Slides
11:00 Status and Future of WLCG - Dr Markus schulz (on behalf of WLCG)   (Conference Hall)
Slides
11:30 --- Coffee break ---
09:00
Plenary EGI and WLCG Evolution -Ms Julia Andreeva (CERN) (until 11:10) (Conference Hall)
09:00 EGI: advanced computing for research - Mr Yannick LEGRÉ (EGI Foundation)   (Conference Hall)
Slides
09:30 Lightweight Sites in the Worldwide LHC Computing Grid - Maarten Litmaath (CERN)   (Conference Hall)
Slides
10:00 Improving site efficiency by integrating storage nodes and batch processing - Dr markus schulz (CERN)   (Conference Hall)
Slides
10:20 WLCG Data Management evolution - Dirk Duellmann (CERN)   (Conference Hall)
Slides
10:50 Combined analysis of storage and CPU resources at CERN - Dirk Duellmann (CERN)   (Conference Hall)
Slides
11:10 --- Coffee break ---
11:30
Plenary EGI and WLCG Evolution - Milos Lokajicek (Institute of Physics AS CR) (until 13:10) (Conference Hall)
11:30 Federated data storage system prototype for LHC experiments and data intensive science - Mr Andrey Kiryanov (PNPI)   (Conference Hall)
Slides
11:50 Evolution of tools for WLCG operations - Ms Julia Andreeva (CERN)   (Conference Hall)
Slides
12:20 Computing Resource Information Catalog: the ATLAS Grid Information system evolution for other communities - Mr Alexey Anisenkov (BINP)   (Conference Hall)
Slides
12:50 Data Storage Evolution - Fedor PAVLOV   (Conference Hall)
Slides
09:00
Plenary -Dr Alexei Klimentov (Brookhaven National Lab) (until 11:00) (Conference Hall)
09:00 INDIGO-DataCloud: Quality of Service in storage - Dr Patrick Fuhrmann (DESY)   (Conference Hall)
Slides
09:30 High performance computing system in the framework of the Higgs boson studies - Mr Nikita Belyaev (NRC "Kurchatov Institute")   (Conference Hall)
Slides
10:00 DIRAC services for grid and cloud infrastructures - Dr Andrei Tsaregorodtsev (CPPM-IN2P3-CNRS)   (Conference Hall)
Slides
10:30 ALFA:  ALICE-FAIR software framework - Dr Mohammad Al-Turany (GSI/CERN)   (Conference Hall)
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30
Plenary -Dr Patrick Fuhrmann (DESY) (until 13:00) (Conference Hall)
11:30 STAR's GRID Production Framework - Mr Levente Hajdu (BNL)   (Conference Hall)
Slides
12:00 Status of the project NICA at JINR - Dr Oleg Rogachevskiy (JINR)   (Conference Hall)
Slides
12:30 NICA Computing - Andrey Dolbilov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
12:50 ATLAS BigPanDA Monitoring - Tatiana KORCHUGANOVA (TPU)   (Conference Hall)
Slides
09:00
Plenary -Prof. Ivan Vankov (Institute for Nuclear Research and Nuclear Energy, Bulgarian Academy of Sciences) (until 11:00) (Conference Hall)
09:00 Modern SQL and NoSQL database technologies for the ATLAS experiment - Prof. Dario Barberis (University and INFN Genova (Italy))   (Conference Hall)
Slides
09:30 The Trigger Readout Electronics for the Phase-1 Upgrade of the ATLAS Liquid-Argon Calorimeters - Mr Robert Wolff (CPPM, Aix-Marseille Université, CNRS/IN2P3 (FR))   (Conference Hall)
Slides
10:00 The Phase-II upgrade of ATLAS Calorimeter - Francesco Tartarelli (Università degli Studi e INFN Milano)   (Conference Hall)
Slides
10:30 The ATLAS Data Acquisition System in LHC Run 2 - Mr Mikel Eukeni Pozo Astigarraga (CERN)   (Conference Hall)
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:30
Distributed Computing. GRID & Cloud computing -Dr Andrei Tsaregorodtsev (CPPM-IN2P3-CNRS) (until 13:00) (Conference Hall)
11:30 JINR Grid Tier-1@Tier-2 - Dr Tatiana Strizh (JINR)   (Conference Hall)
Slides
11:45 Application of the HEP Computing Tools for Brain studies - Dr Alexei Klimentov (Brookhaven National Lab)   (Conference Hall)
Slides
12:00 COMPASS Grid Production System - Mr Artem Petrosyan (JINR)   (Conference Hall)
Slides
12:15 Optimizing new components of PanDA for ATLAS production on HPC resources - Mr Danila Oleynik (JINR LIT)   (Conference Hall)
Slides
12:30 Applying Big Data solutions for log analytics in the PanDA infrastructure - Mr Fernando Barreiro Megino (University of Texas at Arlington)   (Conference Hall)
Slides
12:45 Experience with containers for OSG NovA jobs - Mr Petr Vokac (Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences)   (Conference Hall)
Slides
11:30
Triggering, Data Acquisition, Control Systems -Mr Robert Wolff (CPPM, Aix-Marseille Université, CNRS/IN2P3 (FR)) (until 13:00) (Conference Hall)
11:30 The ATLAS Trigger system upgrade and performance in Run 2 - Savanna Shaw (University of Manchester)   (Conference Hall)
Slides
11:45 The design and performance of the ATLAS Inner Detector trigger in high pileup collisions at 13 TeV at the Large Hadron Collider - Callum Kilby (on behalf of the ATLAS collaboration)   (Conference Hall)
Slides
12:00 Performance of the ATLAS Muon Trigger in Run 2 - Dr Marcus Morgenstern (on behalf of the ATLAS collaboration)   (Conference Hall)
Slides
12:15 The ATLAS Trigger Menu design for higher luminosities in Run 2 - Emma Torro (Valencia U., IFIC)   (Conference Hall)
Slides
12:30 The development of Online Event Display using ATLAS TDAQ for the NICA experiments - Dr Konstantin Gertsenberger (JINR)   (Conference Hall)
Slides
12:45 MultiPurpose Detector - MPD - Mr Vadim Babkin (Joint Institute for Nuclear Research)   (Conference Hall)
Slides
09:00
Best students reports -Dr Alexei Klimentov (Brookhaven National Lab) (until 10:00) (Conference Hall)
10:00
Plenary -Dr Vladimir Korenkov (JINR) (until 11:00) (Conference Hall)
10:00 Novel approach to the particle track reconstruction based on deep learning methods - Prof. Gennady Ososkov (Joint Institute for Nuclear Research)   (Conference Hall)
Slides
10:20 Predictive analytics as an essential mechanism for situational awareness at the ATLAS Production System - Mr Mikhail Titov (National Research Centre «Kurchatov Institute»)   (Conference Hall)
Slides
10:40 IT for Applied Environmental Research in JINR - Mr Petr Jancik (JINR; VSB - Technical University of Ostrava)   (Conference Hall)
Slides
11:00 --- Coffee break ---
11:20
Computations with Hybrid Systems (CPU, GPU, coprocessors) -Dr Dmitry Podgainy (JINR) (until 12:40) (Conference Hall)
11:20 A new HPC Architecture Intel - Nikolai Mester (Intel)   (Conference Hall)
Slides
11:40 The development on HYBRILIT of the Machine-learning algorithms for identification and separation of the neutron and gamma-ray signals obtained from the DEMON detector - Dr Dmitry Podgainy (JINR) Dr Oksana Streltsova (JINR)   (Conference Hall)
Slides
11:55 Application of NVIDIA CUDA technology to calculation of ground states of few-body nuclei - Prof. Viacheslav Samarin (Joint Institute for Nuclear Research, Flerov Laboratory of Nuclear Reactions)   (Conference Hall)
Slides
12:10 Automated system to monitor and predict matching of vocational education programs with labour market - Sergey Belov (Joint Institute for Nuclear Research)   (Conference Hall)
Slides
12:25 Parallel framework for partial wave analysis for the BES-III experiment - Ms Victoria Tokareva (JINR)   (Conference Hall)
11:20
Research Data Infrastructures@Computing for Large Scale Facilities (until 12:35) (Conference Hall)
11:20 SALSA - Scalable Adaptive Large Structures Analysis - Martin Vala (JINR)   (Conference Hall)
Paper
11:35 Metadata curation and integration in High Energy and Nuclear Physics - Ms Maria Grigorieva (NRC KI)   (Conference Hall)
Slides
11:50 Data management in heterogeneous metadata storage and access infrastructures - Mrs Marina Golosova (National Research Center "Kurchatov Institute")   (Conference Hall)
Slides
12:05 Current status of the geometry database for the CBM experiment - Irina Filozova (JINR)   (Conference Hall)
Slides
PM
12:00
Plenary -Dr Tadeusz Kurtyka (CERN) (until 13:00) (Conference Hall)
12:00 JINR computing infrastructure - Dr Vladimir Korenkov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
12:30 The FabrIc for Frontier Experiments Project at Fermilab: Computing for Experiments - Dr Kenneth Herner (Fermi National Accelerator Laboratory)   (Conference Hall)
Slides
13:00 --- LUNCH ---
14:30
Plenary -Dr Markus Schulz (until 16:00) (Conference Hall)
14:30 GRID and Cloud Computing at IHEP in China - Dr Weidong Li (IHEP, Beijing)   (Conference Hall)
Slides
15:00 Approaching exascale for nuclear physics applications: diverse science requirements and energy constraints drive new paradigms in HPC - Dr Jack Wells (Oak Ridge National Laboratory)   (Conference Hall)
Paper
15:30 Experimental projects dedicated to the research of exotic nuclei in Dubna - Dr Sergey Sidorchuk (FLNR JINR)   (Conference Hall)
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:20
Plenary -Dr Alexei Klimentov (Brookhaven National Lab) (until 18:00) (Conference Hall)
16:20 The ATLAS Production System Evolution - Mr Mikhail Borodin (The University of Iowa (US))   (Conference Hall)
Slides
16:50 ATLAS Trigger and Data Acquisition Upgrade Plans for High Luminosity LHC - Sarah Demers (CERN)   (Conference Hall)
Slides
17:20 Niagara/Supermicro Innovation Technologies - NIAGARA COMPUTERS   (Conference Hall)
Slides
17:40 Software-Defined Networks - Fedor PAVLOV   (Conference Hall)
Slides
20:00 --- Welcome Party (Drinks&Buffet) ---
13:10 --- LUNCH ---
14:30
Detector & Nuclear Electronics -Dr Sergey Sidorchuk (FLNR JINR) (until 16:00) (Conference Hall)
14:30 An upgraded TOF-ΔE1-ΔE2-E (DSSSD) based spectrometer for heavy-element research at the Dubna Gas-Filled Recoil Separator - Mr Yury Tsyganov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:00 Development of the autocalibration system for the DGFRS spectrometer based on the double-sided silicon strip detectors - Mr Alexey Voinov (FLNR JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:15 New particle position determination modules for Double Side Silicon Strip Detector at DGFRS - Mr Leo Schlattauer (Palacky University Olomouc, Czech Republic, JINR Dubna)   (Conference Hall)
Slides
15:30 NEUTRON GENERATORS AND DAQ SYSTEMS FOR TAGGED NEUTRON TECHNOLOGY - Dr Maxim Karetnikov (VNIIA)   (Conference Hall)
15:45 Data acquisition systems on neutron spectrometers of the IBR-2 reactor - Mr Vladimir Drozdov (FLNP JINR)   (Conference Hall)
Slides
14:30
Triggering, Data Acquisition, Control Systems - Nikolai Gorbunov (JINR) (until 16:00) (Conference Hall)
14:30 Increasing Bandwidth of Data Acquisition Systems on IBR-2 Reactor Spectrometers in FLNP - Mr Vasilii Shvetcov (FLNP)   (Conference Hall)
Slides
14:45 Data management and processing system for Baikal-GVD - Mr Alexander Avrorin (INR RAS)   (Conference Hall)
Slides
15:00 Software Implementation of USB 3.0 Stack for Upgraded Data Link Interface on IBR-2 Reactor Spectrometers in FLNP - Ms Svetlana Murashkevich (RUSSIA, JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:15 Tango software development at JINR. Tango module for WebSocket connection. - Mr Vladimir Gennadyevich Elkin (JINR VBLHEP)   (Conference Hall)
15:30 LABVIEW BASED MAGNETIC FIELD MAPPING SYSTEM FOR CYCLOTRON DC-280 - Mr Vitali Aleinikov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:45 Signal synchronization system - Mr Ilya Shirikov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Detector & Nuclear Electronics -Dr Maxim Karetnikov (VNIIA) (until 17:30) (Conference Hall)
16:30 Betatron tune measurement system upgrade at Nuclotron - Mr Dmitrii Monakhov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
16:45 First Results of the Radiation Monitoring of the GEM Muon Detectors at CMS - Dr Lubomir Dimitrov (INRNE - BAS)   (Conference Hall)
Slides
17:00 ESIS ions injection, holding and extraction control system - Mr Dmitriy Ponkin (LHEP JINR)   (Conference Hall)
Slides
17:15 Development of the Booster injection prototype - Hristo Nazlev (JINR)   (Conference Hall)
Slides
16:30
Triggering, Data Acquisition, Control Systems -Dr Nikolay Gorbunov (Jinr) (until 17:00) (Conference Hall)
16:30 The subsystem of the internal beam intensity diagnostics at the Nuclotron - Mr Vasily Andreev (VBLHEP JINR)   (Conference Hall)
Slides
16:45 Trigger system and detection of Supernova in the NOvA experiment - Andrey Sheshukov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
13:00 --- LUNCH ---
14:45
Excursion (until 18:00) (Conference Hall)
19:00 --- CONFERENCE DINNER ---
13:00 --- LUNCH ---
14:30
Distributed Computing. GRID & Cloud computing -Dr Tatiana Strizh (JINR) (until 16:00) (Conference Hall)
14:30 JINR Member States cloud infrastructure - Mr Nikita Balashov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
14:45 Multy-level monitoring system for Multifunctional Information and Computing Complex at JINR - Mr Igor Pelevanyuk (JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:00 JINR cloud computing in the NOvA experiment - Oleg Samoylov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:15 Optimization of the JINR Cloud’s Efficiency - Mr Nikita Balashov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:30 Clouds of JINR, University of Sofia and INRNE Join Together - Prof. Vladimir Dimitrov (University of Sofia)   (Conference Hall)
Slides
15:45 NFV Cloud Infrastructure for Researchers - Mr Ruslan Smeliansky (ARCCN)   (Conference Hall)
Slides
14:30
Triggering, Data Acquisition, Control Systems -Dr Oleg Rogachevskiy (JINR) (until 16:00) (Conference Hall)
14:30 Status of the test stand TOF MPD system - Mr Alexandr Dmitriev (LHEP JINR)   (Conference Hall)
Slides
14:45 Development of L0 trigger for study of AA- collisions in BM@N/Nuclotron and MPD/NICA experiments - Dr Vladimir Yurevich (JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:00 Readout electronics for TPC detector in the MPD/NICA project - Mr Stepan Vereschagin (JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:15 Multi-Purpose Detector (MPD) Slow Control System, historical background, present status and plans - Mr Vitaly Shutov (Borisovich)   (Conference Hall)
Slides
15:30 Control system of the superconducting magnets cryogenic test bench for the NICA accelerator complex - Mr Georgy Sedykh (JINR)   (Conference Hall)
Slides
15:45 Data acquisition and data processing software for magnetic measurements for NICA magnets - Mr Alexander Bychkov (LHEP)   (Conference Hall)
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:20
Distributed Computing. GRID & Cloud computing -Dr Tatiana Strizh (JINR) (until 17:25) (Conference Hall)
16:20 Approaches to building of Cloud base scientific computing infrastructure - Mr Nicolai Iliuha (RENAM)   (Conference Hall)
Slides
16:40 Service Reliability with the Cloud of Data Centers under Openstack - Mr andrey shevel (PNPI, ITMO)   (Conference Hall)
Slides
16:55 Resource sharing based on HTCondor for multiple experiments - Dr Jingyan Shi (INSTITUTE OF HIGH ENERGY PHYSICS, Chinese Academy of Science)   (Conference Hall)
Slides
17:10 PIK Computing Centre - Mr Andrey Kiryanov (PNPI)   (Conference Hall)
Slides
16:20
Triggering, Data Acquisition, Control Systems -Dr Oleg Rogachevskiy (JINR) (until 17:05) (Conference Hall)
16:20 Slow Control system at BM@N experiment - Mr Dmitry Egorov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
16:35 Trigger electronics for BM@N setup in 2017 - Mr Victor Rogov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
16:50 Online monitoring system for the BM@N experiment - Mr Ilnur Gabdrakhmanov (VBLHEP)   (Conference Hall)
Slides
12:45
Closing -Dr Tadeusz Kurtyka (CERN) (until 13:15) (Conference Hall)
slides
13:15 --- LUNCH ---
15:00
Innovative IT Education (Round Table) -Prof. Yury Panebrattsev (JINR) (until 16:00) (Conference Hall)
15:00 On the Way to Open Education - Mrs Oksana Kreider (Крейдер Оксана)   (Conference Hall)
Slides
15:15 Training of skilled personnel adaptive strategy for digital economy goals in the Dubna State University - Mrs Evgenia Cheremisina (Черемисина Евгения)   (Conference Hall)
Slides
15:30 Embedding of containerization technology in the core of the virtual computer lab - Mrs Nadezhda Tokareva (State Dubna Univeristy)   (Conference Hall)
Slides
15:45 Activities Related to Scientific Visualization at National Research Nuclear University "MEPhI", Moscow, Russia: Research, Education and Publications - Victor Pilyugin (National Research Nuclear University "MEPhI", Moscow, Russian Federation)   (Conference Hall)
Slides
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Innovative IT Education (Round Table) -Mrs Evgenia Cheremisina (Dubna International University of Nature, Society and Man. Institute of system analysis and management) (until 18:00) (Conference Hall)
16:30 "Interactive Platform of Nuclear Experiment Modeling” as a multidisciplinary tool in the training of specialists in the fields of ICT and experimental nuclear physics. - Ms Victoria Belaga (JINR) Prof. Yury Panebrattsev (JINR)   (Conference Hall)
Slides
16:45 Online courses and new educational programs to support research priorities within the subject-matter of JINR projects on the basis of modern educational platforms - Ms Victoria Belaga (JINR)   (Conference Hall)
Slides
17:00 Educational Support of NICA Project - Prof. Yury Panebrattsev (JINR)   (Conference Hall)
Slides
17:15 Specialists - Electronic Training for «Nica» Program - Dr Iurii Sakharov (Dubna International University for Nature,Society and Man)   (Conference Hall)
Slides
17:30 Cybersecurity of Internet of Things - Risks and Opportunities - Dr Alexandre Karlov (JINR)   (Conference Hall)
Slides
17:45 Information Disclosure in Software Intensive Systems - Prof. Vladimir Dimitrov (University of Sofia)   (Conference Hall)
Slides