SCIENCE BRINGS NATIONS TOGETHER
124th session of the Scientific Council

Europe/Moscow
International Conference Centre

International Conference Centre

JINR, Dubna
  • Thursday, September 20
    • 8:30 AM 8:45 AM
      1. Opening of the session 15m
      Speaker: V. Matveev
    • 8:45 AM 8:55 AM
      2. Election of the Co-chairman of the Scientific Council 10m
      Speaker: V. Matveev
    • 8:55 AM 9:25 AM
      3. Director's report 30m
      Speaker: V. Matveev
      Slides
    • 9:25 AM 9:30 AM
      4. Appointment of the Editing Board for drafting the Resolution of the Scientific Council 5m
      Speaker: C. Borcea
    • 9:30 AM 9:35 AM
      5. Appointment of the Committee for the Election of Directors of the Dzhelepov Laboratory of Nuclear Problems (DLNP) and of the Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (FLNR) and for the Endorsement of the Appointment of Deputy Directors of the Frank Laboratory of Neutron Physics (FLNP) and of the Laboratory of Information Technologies (LIT) 5m
      Speaker: C. Borcea
    • 9:35 AM 9:55 AM
      Coffee break 20m
    • 9:55 AM 11:55 AM
      6. Progress of implementation of the Seven-year plan for the development of JINR for 2017–2023: 2h
    • 9:56 AM 10:16 AM
      – particle physics, information technology 20m
      Speaker: R. Lednický
      Slides
    • 10:15 AM 10:35 AM
      – NICA project 20m
      Speaker: V. Kekelidze
      Slides
    • 10:35 AM 10:55 AM
      – nuclear physics 20m
      Speaker: M. Itkis
      Slides
    • 10:55 AM 11:15 AM
      – condensed matter physics 20m
      Speaker: B. Sharkov
      Slides
    • 11:15 AM 11:35 AM
      – research infrastructure 20m
      Speaker: B. Gikal
      Slides
    • 11:35 AM 11:55 AM
      – education 20m
      Speaker: S. Pakuliak
      Slides
    • 11:55 AM 12:25 PM
      7. Discussion of the reports (items 3, 6) 30m
      Speaker: C. Borcea
    • 12:25 PM 2:00 PM
      Lunch break 1h 35m
    • 2:00 PM 3:00 PM
      8. Recommendations of the Programme Advisory Committees taken at the meetings in June 2018: 1h
    • 2:01 PM 2:21 PM
      – PAC for Particle Physics 20m
      Speaker: I. Tserruya
      Slides
    • 2:20 PM 2:40 PM
      – PAC for Nuclear Physics 20m
      Speaker: M. Lewitowicz
      Slides
    • 2:40 PM 3:00 PM
      – PAC for Condensed Matter Physics 20m
      Speaker: D. L. Nagy
      Slides
    • 3:00 PM 3:20 PM
      Coffee break 20m
    • 3:20 PM 4:30 PM
      9. Election of Directors of DLNP and FLNR, endorsement of the appointment of Deputy Directors of FLNP and LIT (closed session): 1h 10m
      Speaker: C. Borcea
    • 3:21 PM 3:31 PM
      – recommendations of the Election Committee 10m
      Speaker: Election Committee
    • 3:30 PM 3:40 PM
      – proposal for the election of the Director of FLNR 10m
      Speaker: V. Matveev
      Slides
    • 3:40 PM 3:50 PM
      – presentation by the candidate for the position of the Director of DLNP 10m
      Speaker: V. Bednyakov
      Slides
    • 3:50 PM 4:00 PM
      – discussion of the candidate 10m
    • 4:00 PM 4:10 PM
      – proposals by the Directors of FLNP and LIT for the appointment of Deputy Directors 10m
      Speakers: V. Korenkov, V. Shvetsov
    • 4:10 PM 4:20 PM
      – discussion of the candidates 10m
    • 4:20 PM 4:30 PM
      – secret ballot 10m
    • 4:30 PM 4:35 PM
      10. Announcement of vacancies of positions in the directorates of JINR Laboratories 5m
      Speaker: V. Matveev
    • 6:00 PM 9:00 PM
      Welcoming reception 3h
  • Friday, September 21
    • 8:30 AM 9:30 AM
      11. Reports by young scientists as recommended by the PACs: 1h
    • 8:31 AM 8:51 AM
      – "How robust is a third family of compact stars against pasta phase effects?" 20m
      Speaker: A. Ayriyan
      Slides
    • 8:50 AM 9:10 AM
      – "Fusion-fission and quasi-fission in the near-barrier reaction of <sup>32</sup>S + <sup>197</sup>Au" 20m
      Speaker: I. Harca
      Slides
    • 9:10 AM 9:30 AM
      – "Analysis of the working ability of a planar graphene tunnel field-effect transistor in the presence of edge vacancies" 20m
      Speaker: A. Glebov
      Slides
    • 9:30 AM 9:35 AM
      12. Award of the B. Pontecorvo Prize to Professors G. Fogli and E. Lisi 5m
      Speakers: A. Olshevskiy, V. Matveev
    • 9:35 AM 10:05 AM
      Presentations by the laureates of the B. Pontecorvo Prize (15 min. each) 30m
      Speakers: E. Lisi, G. Fogli
      Slides
    • 10:05 AM 10:10 AM
      13. Jury's recommendations on the award of the V. Dzhelepov Prize 5m
      Speakers: V. Bednyakov, V. Matveev
      Slides
    • 10:10 AM 10:40 AM
      14. Presentation of diplomas to the winners of JINR annual prizes for best papers in the fields of scientific research, instruments and methods, and applied research 30m
      Speakers: A. Sorin, V. Matveev
    • 10:40 AM 12:00 PM
      Reception 1h 20m


      <center><font style="font-size:12pt;"><u>Сlosed session:</u></font></center>

    • 12:00 PM 1:00 PM
      15. General discussion. Adoption of the Resolution of the Scientific Council 1h
      Speaker: C. Borcea
      document
    • 1:00 PM 1:10 PM
      16. Closing of the session 10m
      Speaker: V. Matveev