Participant List

140 participants

First Name Last Name Affiliation
Alaa ElSadieque Alexandria University Cancer Research Cluster
Aleksandra Mikhailova Federal Research Centre The N.I. Vavilov All-Russian Institute of Plant Genetic Resources (VIR)
Alekseeva Elena NRC "Kurchatov institute"-PNPI
Aleksei Konoplev Fukushima University
Aleksei Vasilev Institute of Industrial Ecology UB RAS
Aleksei Zavarzin N.I.Vavilov All-Russian Institute of Plant Genetic Resources
Alena Kadukova Institute of Radiobiology of NAS of Belarus
Alexander Molokanov JINR
Alexandr Prazyan Russian Institute of Radiology and Agroecology
Alexandra Domaxina Bryansk State Technical University
Almira Aidarkhanova Branch ‘Institute of Radiation Safety and Ecology’ of the NNC RK
Anahit Karapetyan National Burn Center
Andreyan Osipov N.N. Semenov Federal Research Center for Chemical Physics of Russian Academy of Sciences
Anna Nalbandyan-Schwarz Norwegian Radiation and Nuclear Safety Authority (DSA)
Anna Rzianina JINR
Anton Korsakov Bryansk State Technical University
Anton Nizhnikov All-Russia Research Institute for Agricultural Microbiology
Anton Shikov All-Russian Research Institute for Agricultural Microbiology (ARRIAM), Saint Petersburg, Russia
Anzhela Sargsyan Yerevan State University, Faculty of Biology, Department of Genetics and Cytology
Armen Mulkidjanian Osnabrueck University, Germany and Lomonosov Moscow State University, Russia
Artem Paraskiv A.O. Kovalevsky Institute of Biology of the Southern Seas of RAS
Artem Rusakovich Joint Institute for Nuclear Research
Ashot Chilingarian A A Alikhanyan NAtional LAb
Astghik Karapetyan G.S. Davtyan Institute of Hydroponics Problems
Bakhtiyar Iskakov Institute of Physics and Technology, Satbayev University
Boris Stern Institute for Nuclear Resaearch RAS
Carmel Mothersill McMaster University
Christina Ganzha Institute of Hydrobiology of the National Academy of Sciences of Ukraine
Daler Abdusamadzoda Joint Institute for Nuclear Research
David Saakian AANL
Denis Desyatov Ural Feredal University
Dmitri Gudkov Institute of Hydrobiology
Dmitrii Nazarov St. Regis Moscow Nikolskaya
Dmitry Lagerev Bryansk State Technical University
Ekaterina Koryakina A. Tsyb Medical Radiological Research Centre – branch of the National Medical Research Radiological Centre of the Ministry of Health of the Russian Federation
Ekaterina Krylova VIR
Ekaterina Shesterikova Russian Institute of Radiology and Agroecology
Elena Antonova Institute of Plant & Animal Ecology UB RAS
Elena Grigorkina INSTITUTE OF ANIMAL & PLANT ECOLOGY UB RAS
Elena Khlestkina the N.I.Vavilov All-Russian Institute of Plant Genetic Resources (VIR)
Elena Kravchenko Joint Institute for Nuclear Research, JINR
Elena Sarapultseva National Research Nuclear University “MEPhI”
Elina Potsenkovskaia Saint Petersburg State University
Eugene Koonin National Center for Biotechnology Information, NIH
Evgeniya Blinova Urals Research Center for Radiation Medicine of FMBA of Russia
Franz Wagner r.e.m., formerly Technical University of Munich (TUM)
Garnik Khachatryan A.I.Alikhanyan National Science Laboratory - Yerevan Physics Institute
Gayane Melyan Armenian National Agrarian University, Scientific Center of Agrobiotechnology
Ghalachyan Laura G.S. Davtyan Institute of Hydroponics Problems
Gohar Tsakanova 1) Institute of Molecular Biology NAS RA; 2) CANDLE Synchrotron Research Institute
Hasmik Yepremyan Scientific and Production Center "Armbiotechnology" NAS RA
Hayk Mikayelyan Yerevan State University
Hossam Donya King Abdulaziz University + Menoufia University
Hovsep Aganyants Armbiotechnology
Hrachya Hovhannisyan "Armbiotechnology" NAS RA
Igor Alexandrov Joint Institute for Nuclear Research
Irina Enyagina NRC "Kurchatov Institute", JINR
Khristina Pershina National Yang Ming Chiao Tung University
Klaus Rajewsky Max Delbrück Center for Molecular Medicine
Kristina Afanasyeva JINR
Kristine Margaryan IMB NAS RA
Ksenia Strygina FEDERAL RESEARCH CENTER N. I. VAVILOV ALL-RUSSIAN INSTITUTE OF PLANT GENETIC RESOURCES (VIR)
Kseniya Fabusheva State Scientific Institution «Institute of radiobiology of the National Academy of Sciences of Belarus»
Liya Minasbekyan Yerevan State University
Ludmila Mikhailovskaya Institute of Plant and Animal Ecology
Lusine Danielyan "Armbiotechnology" NAS RA
Lydia Bondareva Federal Scientific Center of Hygiene named after F.F. Erisman
Lyudmila Milryukova Urals Research Center for Radiation Medicine
Margarita Alexandrova Joint Institute for Nuclear Research
Maria Gancheva Saint-Petersburg State University
Maria Kozlova Osnabrueck University
Mariam Petrosyan Institute of Molecular Biology of NAS Armenia
Mariia Tolkaeva A. Tsyb Medical Radiological Research Center – branch of the National Medical Research Radiological Center of the Ministry of Health of the Russian Federation
Marina Frontasyeva FLNP JINR
Marina Gustova Joint Institute for Nuclear Research
Marina Podobed Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation Russian Institute of Radiology and Agroecology
Marina Troshina A. Tsyb Medical radiological research center – branch of the National medical research radiological center of the ministry of health of the Russian Federation
Marina Zheltonozhskaya Lomonosov Moscow State University
Menoo Mamadyusufova Institut Botany, Plant Philosophy and Genetic
Michael Bader Max-Delbrück-Center
Michael Lynch Arizona State University
Mikhail Katsnelson Radboud University
Mosse Irma Institute of Genetics and Cytology of NAS of Belarus_
Natal'ya Orekhova Institute of Plant and Animal Ecology, Ural Branch, Russian Academy of Sciences
Natalia Kharchenko Joint Institute for Nuclear Research, JINR
Natalia Koltovaya JINR
Natalia Mirzoeva A.O. Kovalevsky Institute of Biology of the Southern Seas of RAS (IBSS)
Natalia Pomortseva Institute of Hydrobiology of the National Academy of Sciences
Natalia Semioshkina r.e.m. GbR
Nataliia Shevtsova Institute of Hydrobiology of National Academy of Sciences of Ukraine
Nataliia Shvachko Federal Research Centre The N.I. Vavilov All-Russian Institute of Plant Genetic Resources (VIR)
Nataliya Tereshchenko IBSS RAS:The A.O. Kovalevsky Institute of Biology of the Southern Seas of RAS
Nataliya Veyalkina State Scientific Institution «Institute of radiobiology of the National Academy of Sciences of Belarus»
Naum Lyubashevsky Israeli Independent Academy for Development of Sciences, IIADS
Nelly Sapojnikova I.Javakhishvili Tbilisi State University, Andronikashvili Institute of Physics
Nemeer Padiyath Khalifa University
Nikoghos Hovhannisyan National Burn Center
Nikolay Zyuzikov University of the West Indies
Nona Movsisyan Center for Ecological-Noosphere Studies of NAS RA
Oksana Cherednichenko Institute of Genetics and Physiology
Oleg Belov Joint Institute for Nuclear Research
Olexander Kaglyan Institute of Hydrobiology of the NAS of Ukraine
Olga Belyaeva Center for Ecological-Noosphere Studies of NAS RA
Olga Kuldoshina Joint Institute for Nuclear Research
Olga Nikitenko Burnasyan Federal Medical Biophysical Center of Federal Medical Biological Agency
Olga Tarantina JINR
OLGA USMANOVA Institutot of botany, Plant Physiology and Genetics AS Republic of Tajikistan
Prasoon Raj Khalifa University
Robert Zinzen Max Delbrueck Centrum & Berlin Institute for Medical Systems Biology
robert peter gale Imperial College London
Rouben Aroutiounian Yerevan State University
Ruzanna Sadoyan Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyan
Sanasar Babajanyan Alikhanyan National Science Laboratory
Sergey Gavriets University of Tennessee
SERGEY KULIKOV URAL STATE MEDICAL UNIVERSITY
Sergey Pavluchenko A. Alikhanyan National Science Laboratory
Sergey Shvidkij JINR
Sina Sameti RCMS
Stanislav Geras'kin Russian Institute of Radiology and Agroecology
Stephka Chankova Institute of Biodiversity and Ecosystem research, BulgAcadSci
Taisia Bychkova Burnasyan Federal Medical Biophysical Center of Federal Medical Biological Agency
Tatiana Semilet Federal research center N. I. Vavilov all-russian institute of plant genetic resources (VIR)
Timothy Mousseau University of South Carolina
Valentina Pushkina LIT JINR
Valeri Arakelyan Physics Yerevan State University
Varazdat Stepanyan Yerevan State University
Varvara Tvorogova St Petersburg State University
Vehary SAKANYAN University of Nantes
Veronika Elizarova Northern State Medical University (NSMU)
Victoria Korogodina Joint Institute for Nuclear Research
Vladimir Morozov Burnazyan Federal Medical Biophysical Center, Federal Medical Biological Agency of Russian Federation
Vladimir Nikitin JINR
Vladislav Troshin Bryansk City Hospital №1
Xenia Belocopitova joint institute for nuclear research
Yeghvard Melikyan National Academy of Sciences of Armenia
Yuri Dubrova University of Leiecester
Yury Chernoff Georgia Institute of Technology
Yury Malovichko All-Russia Research Institute for Agricultural Microbiology
Zulfiya Davlyatnazarova Institute of Botany, Plant Physiology and GeneticsTajik National Academy of Sciences
Александра Головлева Брянский Государственный Технический Университет