Focus on:
All days
2 Oct 2021
3 Oct 2021
4 Oct 2021
5 Oct 2021
6 Oct 2021
7 Oct 2021
8 Oct 2021
9 Oct 2021
All sessions
Analysis meeting
Arrival time
Breakfast
Departure time
Detector and analysis meeting
Detector meeting
Dinner
IB Meeting
Outdoor Activities
Plenary
Plenary II
Registration
Software meeting
Summary session
Welcome drink
Hide Contributions
Indico style
Indico style - inline minutes
Indico style - numbered
Indico style - numbered + minutes
Indico Weeks View
Back to Conference View
Choose Timezone
Use the event/category timezone
Specify a timezone
Africa/Abidjan
Africa/Accra
Africa/Addis_Ababa
Africa/Algiers
Africa/Asmara
Africa/Bamako
Africa/Bangui
Africa/Banjul
Africa/Bissau
Africa/Blantyre
Africa/Brazzaville
Africa/Bujumbura
Africa/Cairo
Africa/Casablanca
Africa/Ceuta
Africa/Conakry
Africa/Dakar
Africa/Dar_es_Salaam
Africa/Djibouti
Africa/Douala
Africa/El_Aaiun
Africa/Freetown
Africa/Gaborone
Africa/Harare
Africa/Johannesburg
Africa/Juba
Africa/Kampala
Africa/Khartoum
Africa/Kigali
Africa/Kinshasa
Africa/Lagos
Africa/Libreville
Africa/Lome
Africa/Luanda
Africa/Lubumbashi
Africa/Lusaka
Africa/Malabo
Africa/Maputo
Africa/Maseru
Africa/Mbabane
Africa/Mogadishu
Africa/Monrovia
Africa/Nairobi
Africa/Ndjamena
Africa/Niamey
Africa/Nouakchott
Africa/Ouagadougou
Africa/Porto-Novo
Africa/Sao_Tome
Africa/Tripoli
Africa/Tunis
Africa/Windhoek
America/Adak
America/Anchorage
America/Anguilla
America/Antigua
America/Araguaina
America/Argentina/Buenos_Aires
America/Argentina/Catamarca
America/Argentina/Cordoba
America/Argentina/Jujuy
America/Argentina/La_Rioja
America/Argentina/Mendoza
America/Argentina/Rio_Gallegos
America/Argentina/Salta
America/Argentina/San_Juan
America/Argentina/San_Luis
America/Argentina/Tucuman
America/Argentina/Ushuaia
America/Aruba
America/Asuncion
America/Atikokan
America/Bahia
America/Bahia_Banderas
America/Barbados
America/Belem
America/Belize
America/Blanc-Sablon
America/Boa_Vista
America/Bogota
America/Boise
America/Cambridge_Bay
America/Campo_Grande
America/Cancun
America/Caracas
America/Cayenne
America/Cayman
America/Chicago
America/Chihuahua
America/Ciudad_Juarez
America/Costa_Rica
America/Creston
America/Cuiaba
America/Curacao
America/Danmarkshavn
America/Dawson
America/Dawson_Creek
America/Denver
America/Detroit
America/Dominica
America/Edmonton
America/Eirunepe
America/El_Salvador
America/Fort_Nelson
America/Fortaleza
America/Glace_Bay
America/Goose_Bay
America/Grand_Turk
America/Grenada
America/Guadeloupe
America/Guatemala
America/Guayaquil
America/Guyana
America/Halifax
America/Havana
America/Hermosillo
America/Indiana/Indianapolis
America/Indiana/Knox
America/Indiana/Marengo
America/Indiana/Petersburg
America/Indiana/Tell_City
America/Indiana/Vevay
America/Indiana/Vincennes
America/Indiana/Winamac
America/Inuvik
America/Iqaluit
America/Jamaica
America/Juneau
America/Kentucky/Louisville
America/Kentucky/Monticello
America/Kralendijk
America/La_Paz
America/Lima
America/Los_Angeles
America/Lower_Princes
America/Maceio
America/Managua
America/Manaus
America/Marigot
America/Martinique
America/Matamoros
America/Mazatlan
America/Menominee
America/Merida
America/Metlakatla
America/Mexico_City
America/Miquelon
America/Moncton
America/Monterrey
America/Montevideo
America/Montserrat
America/Nassau
America/New_York
America/Nome
America/Noronha
America/North_Dakota/Beulah
America/North_Dakota/Center
America/North_Dakota/New_Salem
America/Nuuk
America/Ojinaga
America/Panama
America/Paramaribo
America/Phoenix
America/Port-au-Prince
America/Port_of_Spain
America/Porto_Velho
America/Puerto_Rico
America/Punta_Arenas
America/Rankin_Inlet
America/Recife
America/Regina
America/Resolute
America/Rio_Branco
America/Santarem
America/Santiago
America/Santo_Domingo
America/Sao_Paulo
America/Scoresbysund
America/Sitka
America/St_Barthelemy
America/St_Johns
America/St_Kitts
America/St_Lucia
America/St_Thomas
America/St_Vincent
America/Swift_Current
America/Tegucigalpa
America/Thule
America/Tijuana
America/Toronto
America/Tortola
America/Vancouver
America/Whitehorse
America/Winnipeg
America/Yakutat
Antarctica/Casey
Antarctica/Davis
Antarctica/DumontDUrville
Antarctica/Macquarie
Antarctica/Mawson
Antarctica/McMurdo
Antarctica/Palmer
Antarctica/Rothera
Antarctica/Syowa
Antarctica/Troll
Antarctica/Vostok
Arctic/Longyearbyen
Asia/Aden
Asia/Almaty
Asia/Amman
Asia/Anadyr
Asia/Aqtau
Asia/Aqtobe
Asia/Ashgabat
Asia/Atyrau
Asia/Baghdad
Asia/Bahrain
Asia/Baku
Asia/Bangkok
Asia/Barnaul
Asia/Beirut
Asia/Bishkek
Asia/Brunei
Asia/Chita
Asia/Choibalsan
Asia/Colombo
Asia/Damascus
Asia/Dhaka
Asia/Dili
Asia/Dubai
Asia/Dushanbe
Asia/Famagusta
Asia/Gaza
Asia/Hebron
Asia/Ho_Chi_Minh
Asia/Hong_Kong
Asia/Hovd
Asia/Irkutsk
Asia/Jakarta
Asia/Jayapura
Asia/Jerusalem
Asia/Kabul
Asia/Kamchatka
Asia/Karachi
Asia/Kathmandu
Asia/Khandyga
Asia/Kolkata
Asia/Krasnoyarsk
Asia/Kuala_Lumpur
Asia/Kuching
Asia/Kuwait
Asia/Macau
Asia/Magadan
Asia/Makassar
Asia/Manila
Asia/Muscat
Asia/Nicosia
Asia/Novokuznetsk
Asia/Novosibirsk
Asia/Omsk
Asia/Oral
Asia/Phnom_Penh
Asia/Pontianak
Asia/Pyongyang
Asia/Qatar
Asia/Qostanay
Asia/Qyzylorda
Asia/Riyadh
Asia/Sakhalin
Asia/Samarkand
Asia/Seoul
Asia/Shanghai
Asia/Singapore
Asia/Srednekolymsk
Asia/Taipei
Asia/Tashkent
Asia/Tbilisi
Asia/Tehran
Asia/Thimphu
Asia/Tokyo
Asia/Tomsk
Asia/Ulaanbaatar
Asia/Urumqi
Asia/Ust-Nera
Asia/Vientiane
Asia/Vladivostok
Asia/Yakutsk
Asia/Yangon
Asia/Yekaterinburg
Asia/Yerevan
Atlantic/Azores
Atlantic/Bermuda
Atlantic/Canary
Atlantic/Cape_Verde
Atlantic/Faroe
Atlantic/Madeira
Atlantic/Reykjavik
Atlantic/South_Georgia
Atlantic/St_Helena
Atlantic/Stanley
Australia/Adelaide
Australia/Brisbane
Australia/Broken_Hill
Australia/Darwin
Australia/Eucla
Australia/Hobart
Australia/Lindeman
Australia/Lord_Howe
Australia/Melbourne
Australia/Perth
Australia/Sydney
Canada/Atlantic
Canada/Central
Canada/Eastern
Canada/Mountain
Canada/Newfoundland
Canada/Pacific
Europe/Amsterdam
Europe/Andorra
Europe/Astrakhan
Europe/Athens
Europe/Belgrade
Europe/Berlin
Europe/Bratislava
Europe/Brussels
Europe/Bucharest
Europe/Budapest
Europe/Busingen
Europe/Chisinau
Europe/Copenhagen
Europe/Dublin
Europe/Gibraltar
Europe/Guernsey
Europe/Helsinki
Europe/Isle_of_Man
Europe/Istanbul
Europe/Jersey
Europe/Kaliningrad
Europe/Kirov
Europe/Kyiv
Europe/Lisbon
Europe/Ljubljana
Europe/London
Europe/Luxembourg
Europe/Madrid
Europe/Malta
Europe/Mariehamn
Europe/Minsk
Europe/Monaco
Europe/Moscow
Europe/Oslo
Europe/Paris
Europe/Podgorica
Europe/Prague
Europe/Riga
Europe/Rome
Europe/Samara
Europe/San_Marino
Europe/Sarajevo
Europe/Saratov
Europe/Simferopol
Europe/Skopje
Europe/Sofia
Europe/Stockholm
Europe/Tallinn
Europe/Tirane
Europe/Ulyanovsk
Europe/Vaduz
Europe/Vatican
Europe/Vienna
Europe/Vilnius
Europe/Volgograd
Europe/Warsaw
Europe/Zagreb
Europe/Zurich
GMT
Indian/Antananarivo
Indian/Chagos
Indian/Christmas
Indian/Cocos
Indian/Comoro
Indian/Kerguelen
Indian/Mahe
Indian/Maldives
Indian/Mauritius
Indian/Mayotte
Indian/Reunion
Pacific/Apia
Pacific/Auckland
Pacific/Bougainville
Pacific/Chatham
Pacific/Chuuk
Pacific/Easter
Pacific/Efate
Pacific/Fakaofo
Pacific/Fiji
Pacific/Funafuti
Pacific/Galapagos
Pacific/Gambier
Pacific/Guadalcanal
Pacific/Guam
Pacific/Honolulu
Pacific/Kanton
Pacific/Kiritimati
Pacific/Kosrae
Pacific/Kwajalein
Pacific/Majuro
Pacific/Marquesas
Pacific/Midway
Pacific/Nauru
Pacific/Niue
Pacific/Norfolk
Pacific/Noumea
Pacific/Pago_Pago
Pacific/Palau
Pacific/Pitcairn
Pacific/Pohnpei
Pacific/Port_Moresby
Pacific/Rarotonga
Pacific/Saipan
Pacific/Tahiti
Pacific/Tarawa
Pacific/Tongatapu
Pacific/Wake
Pacific/Wallis
US/Alaska
US/Arizona
US/Central
US/Eastern
US/Hawaii
US/Mountain
US/Pacific
UTC
Save
Europe/Moscow
English (United Kingdom)
Deutsch (Deutschland)
English (United Kingdom)
English (United States)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)
Polski (Polska)
Português (Brasil)
Türkçe (Türkiye)
Čeština (Česko)
Монгол (Монгол)
Русский (Россия)
Українська (Україна)
中文 (中国)
Login
SCIENCE BRINGS NATIONS TOGETHER
8th Collaboration Meeting of the BM@N Experiment at the NICA Facility
2 Oct 2021, 08:30
→
9 Oct 2021, 20:00
Europe/Moscow
Conference Hall (LHEP JINR)
Conference Hall
LHEP JINR
Vladimir Kekelidze
(
LHEP, JINR
)
,
Mikhail Kapishin
(
JINR, LHEP
)
Description
timetable_a4.pdf
Participants
Aleksie Sheremetev
Alexander Bolozdynya
Alexander Chebotov
Alexander Ivashkin
Alexander Sorin
Alexander Zinchenko
ALEXANDR MAKANKIN
Alexey Stavinskiy
Anastasia Khukhaeva
Anastasiia Iusupova
Andrei Driuk
Andrei Galavanov
Andrey Dolbilov
Andrey Terletskiy
Anna Maksymchuk
Antoni Ciszewski
Arkadiy Taranenko
Artyom Degtyarev
Daria Priakhina
David Blaschke
Dmitrii Dementev
Dmitry Baranov
Dmitry Dryablov
Dmitry Egorov
Ekaterina Tsapulina
Elena Kulish
Evgeny Alexandrov
Evgeny Syresin
Fedor Guber
Frederic Kornas
Genis Musulmanbekov
Hans Rudolf Schmidt
Igor Alexandrov
Igor Pelevanyuk
Ilnur Gabdrakhmanov
Ilya Selyuzhenkov
Itzhak Tserruya
Ivan Slepov
Ivan YUDIN
Khachik Abraamyan
Konstantin Gertsenberger
Konstantin Mashitsin
Ksenia Alishina
Lalyo Kovachev
Luubov Guber
Mahboubeh Shahrbaf M.
Marek Gumiński
Maria Patsyuk
Marina Golubeva
Mikhail Kapishin
Mikhail Merkin
Mikhail Rumyantsev
Mikhail Shitenkov
Mikhail Shitenkov
Mikhail Zavertyaev
Nadezhda Ladygina
Natalia Baranova
Natalia Molokanova
Nikita Balashov
Nikita Lashmanov
Nikolay Zamyatin
Oleg Gavrishuk
Oleg Teryaev
Pavel Batyuk
Peter Klimai
Peter Parfenov
Peter Senger
Petr Alekseev
Rafał Lewandków
Rasuljon Kattabekov
Richard Lednicky
Semen Piyadin
Sergei Merts
Sergei Nemnyugin
Sergei Zharko
Sergey Afanasiev
Sergey Morozov
Sergey Sedykh
Sergey Sergeev
Shaimaa Habib
Shantanu Bhalerao
Sudhir Pandurang Rode
Svetlana Gertsenberger
Timofey Smolyanin
Timur Atovullaev
Timur Gandzhelashvili
Valentin Ustinov
Vasilii Plotnikov
Vasilisa Lenivenko
Viktar Kireyeu
Vinh Luong
Vitaly Shutov
Vlada Kutergina
Vladimir Kekelidze
Vladimir Ladygin
Vladimir Leontyev
Vladimir Palichik
Vladimir Spaskov
Vladimir Yurevich
Wojciech Zabolotny
Yuri Petukhov
Yurii Kopylov
Yuriy Uzikov
Yury Stepanenko
Наталия Ставинская
Support
kutergina@jinr.ru
Natalia.Molokanova@jinr.ru
Saturday, 2 October
Sat, 2 Oct
Sun, 3 Oct
Mon, 4 Oct
Tue, 5 Oct
Wed, 6 Oct
Thu, 7 Oct
Fri, 8 Oct
Sat, 9 Oct
16:00
→
19:00
Arrival time
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
19:00
→
20:00
Dinner
Canteen
Canteen
20:00
→
22:00
Welcome drink
Canteen
Canteen
Sunday, 3 October
Sat, 2 Oct
Sun, 3 Oct
Mon, 4 Oct
Tue, 5 Oct
Wed, 6 Oct
Thu, 7 Oct
Fri, 8 Oct
Sat, 9 Oct
08:30
→
09:30
Breakfast
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:30
→
10:00
Registration
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
10:20
→
11:35
Analysis meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Convener
:
Alexander Zinchenko
(
Joint Institute for Nuclear Research
)
10:20
On ToF-700 pi+,K+ analysis in Ar run
15m
Speaker
:
A. Huhaeva
Tof400_collab.pdf
10:35
On ToF-400 fragment analysis in Ar run
15m
Speaker
:
Ksenia Alishina
(
Russia
)
8th_collab_KA.pdf
10:50
On pi+, pi- identification in Ar run
15m
Speaker
:
Konstantin Mashitsin
(
St Petersburg University
)
Mashitsin_On_Pi_Identification.pdf
11:05
On light fragments in SRC data
30m
Speaker
:
Andrei Dryuk
(
SPbU
)
DriukAV_final.pdf
11:35
→
11:55
Tea break
20m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
11:55
→
14:00
Outdoor Activities
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
14:00
→
15:00
Lunch
1h
15:00
→
16:10
Detector meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Convener
:
Anna Maksymchuk
(
JINR
)
15:00
CSC+GEM upgrade
20m
Speaker
:
Andrei Galavanov
(
JINR, MEPhI
)
Galavanov 8 coll meeting.pdf
15:20
FHCAL+Quartz fragment hodoscope
30m
Speaker
:
Sergey Morozov
(
Institute for Nuclear Research RAS
)
BMN_CM_Oct_2021_v2.pdf
15:50
ECAL
20m
Speaker
:
Sergei Afanasiev
(
JINR
)
Ecal-status_2021_oct.pdf
Ecal-status_2021_oct.pptx
16:10
→
16:30
Tea break
20m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
16:30
→
17:35
Detector meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
16:30
On transition from the SRC to BM@N set-up
20m
Speaker
:
Mr
Semen Piyadin
(
JINR
)
16:50
Trigger detector simulation
15m
Speaker
:
Nikita Lashmanov
(
Joint Institute for Nuclear Research
)
Trig_system_bmn_Collab_v2.pdf
17:05
Improvement of Si+MWPC tracking with SRC data. Algorithm for Run8 Upstream track reconstruction
15m
Speaker
:
Vasilisa Lenivenko
(
LHEP
)
2021_10_03_Lenivenko.pdf
17:20
Concept of veto-box detector
15m
Speaker
:
Timur Atovullaev
(
Kazakhstan
)
Concept of veto-box detector_CM.pptm
19:00
→
20:00
Dinner
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Monday, 4 October
Sat, 2 Oct
Sun, 3 Oct
Mon, 4 Oct
Tue, 5 Oct
Wed, 6 Oct
Thu, 7 Oct
Fri, 8 Oct
Sat, 9 Oct
08:30
→
09:30
Breakfast
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:40
→
11:30
Analysis meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Convener
:
Alexander Zinchenko
(
Joint Institute for Nuclear Research
)
09:40
On luminosity measurement in carbon run
20m
Speaker
:
Mikhail Zavertyaev
zavertyaev_alushta_lumi_04.10.2021.pdf
10:00
ToF-700 fragment analysis in Ar run
20m
Speaker
:
Lalyo Kovachev
(
Dimitrov
)
TOF700_collaboration_meeting_oct_2021.pdf
10:20
ToF-400 pi+, K+ analysis in Ar run
20m
Speaker
:
Vasily Plotnikov
(
VBLHEP JINR
)
8thCollaborationMeetingBMN20211004_v2.pdf
10:40
Lambda analysis in Ar run
20m
Speaker
:
Pavel Batyuk
(
Joint Institute for Nuclear Research
)
report_pbatyuk.pdf
11:00
Lambda analysis in carbon run
20m
Speaker
:
Yury Stepanenko
(
JINR
)
yys_collab_04.10.2021.pdf
11:30
→
11:50
Tea break
20m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
11:50
→
14:00
Outdoor Activities
Conference Hall (JINR Hotel "Dubna")
Conference Hall
JINR Hotel "Dubna"
14:00
→
15:00
Lunch
1h
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
15:00
→
16:30
Plenary: Opening. Overview.
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
15:00
Welcome
10m
15:10
Status of the BM@N experiment
25m
Speaker
:
Mikhail Kapishin
(
JINR, LHEP
)
BMN_October2021.pdf
15:35
Upgrade of the BM@N detectors
30m
Speaker
:
Anna Maksymchuk
(
JINR
)
Maksymchuk_Col8_4_10_2021.pdf
16:05
Status of the Booster and Nuclotron
25m
Speaker
:
Evgeny Syresin
(
Joint Institute for Nuclear Researches
)
BM&N meeting-Syresin.pdf
16:30
→
16:50
Tea break
20m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
16:50
→
18:20
IB Meeting
https://indico.jinr.ru/event/2368/ (Zoom Room)
https://indico.jinr.ru/event/2368/
Zoom Room
19:00
→
20:00
Dinner
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Tuesday, 5 October
Sat, 2 Oct
Sun, 3 Oct
Mon, 4 Oct
Tue, 5 Oct
Wed, 6 Oct
Thu, 7 Oct
Fri, 8 Oct
Sat, 9 Oct
08:30
→
09:30
Breakfast
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:30
→
11:25
Detector and analysis meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:30
FwdSi and Si beam detectors
30m
Speaker
:
Yurii Kopylov
(
JINR
)
Yu.Kopylov FST and BT.pptx
10:00
STS status
30m
Speaker
:
Ekaterina Tsapulina
BM@N CM8_v4.pdf
10:30
Feasibility studies for heavy ion collisions
25m
Speaker
:
Alexander Zinchenko
(
Joint Institute for Nuclear Research
)
AZ_Oct_2021.pdf
10:55
Status of SRC run preparation
30m
Speaker
:
Maria Patsyuk
(
MIT
)
Patsuk_BMN_CM_Oct_2021.pdf
11:25
→
11:45
Tea break
20m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
11:45
→
14:00
Detector and analysis meeting: Discussion with the DAC experts
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
11:45
→
14:00
Outdoor Activities
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
14:00
→
15:00
Lunch
1h
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
15:00
→
16:20
Detector and analysis meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
15:00
Trigger detectors and system
25m
Speaker
:
Sergey Sergeev
(
JINR
)
Trigger_detectors_and_system.pdf
Trigger_detectors_and_system.pptx
15:25
Status of simulation and reconstruction for heavy ion program
30m
Speaker
:
Sergei Merts
(
JINR, LHEP
)
merts_BERDS_status.pdf
15:55
Reconstruction of flows for future heavy ion runs
25m
Speaker
:
Peter Parfenov
(
MEPhI
)
BM@N performance-2.pdf
16:20
→
16:40
Tea break
20m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
16:40
→
17:40
Detector and analysis meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
16:40
Version of Neutron detector
30m
Speaker
:
Alexey Stavinskiy
(
NRC "Kurchatov Institut" -ITEP/JINR
)
Alushta-2021-05102021.pdf
17:10
Version of Neutron detector
30m
Speaker
:
Fedor Guber
(
INR RAS, Moscow
)
Guber_nDet_BMN_CM_Oct_2021.pdf
19:00
→
20:00
Dinner
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Wednesday, 6 October
Sat, 2 Oct
Sun, 3 Oct
Mon, 4 Oct
Tue, 5 Oct
Wed, 6 Oct
Thu, 7 Oct
Fri, 8 Oct
Sat, 9 Oct
08:30
→
09:30
Breakfast
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:30
→
11:30
Analysis meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:30
DCM-SSM and DCM-QGSM
25m
Speaker
:
Genis Musulmanbekov
(
JINR, LIT
)
Mus_BMN_Alushta-21.pdf
09:55
Light fragments in different transport models
20m
Speaker
:
Viktar Kireyeu
(
Joint Institute for Nuclear Research
)
psMST_asym_lowe.pdf
10:15
SPD program and detector
25m
Speaker
:
Vladimir Ladygin
(
VBLHEP, JINR
)
VLadygin_BMN_v2 (1).pdf
10:40
Polarized studies at Nuclotron & BM@N
15m
Speaker
:
Vladimir Ladygin
(
VBLHEP, JINR
)
VLadygin_BMN_pol.pdf
10:55
Possible exclusive d+p reactions to study at BM@N
30m
Speaker
:
Yury Uzikov
(
Joint Institute for Nuclear Researches
)
Alushta-BMN -uzikov-2021.pdf
11:30
→
11:50
Tea break
20m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
11:50
→
14:00
Outdoor Activities
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
14:00
→
15:00
Dinner
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
15:00
→
16:35
Software meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
15:00
Software contribution from MIPT: Event Metadata System and a set of services for BM@N
20m
Speaker
:
Peter Klimai
(
MIPT
)
MIPT-BMN-8th-meet-Oct2021-v3.pptx
15:20
Status of the Online QA system for the experiment
15m
Speaker
:
Ilnur Gabdrakhmanov
(
JINR VBLHEP
)
8Coll_Meeting_Monitoring_v1.1.pdf
15:35
Configuration Information System for BM@N online processing and data monitoring
15m
Speaker
:
Igor Alexandrov
(
JINR
)
8colabarationBMN_Alushta_2021_ConfigurationSystem061021.pdf
15:50
Simulation of FwdSi, GEM and CSC tracking detectors for heavy ion setup
15m
Speaker
:
Dmitry Baranov
(
JINR
)
Baranov_presentation.pdf
16:05
Status of the Geometry Database for using in the BM@N experiment
15m
Speaker
:
Evgeny Alexandrov
(
JINR
)
8colabaration_geodb.pdf
16:20
BM@N Condition Database and related web services
12m
Speaker
:
Alexander Chebotov
8_cm_chebotov_final.pptx
16:35
→
16:50
Tea break
15m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
16:50
→
18:20
Software meeting
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
16:50
Contribution of Saint-Petersburg University group in development of BmnRoot
20m
Speaker
:
Sergei Nemnyugin
(
Saint-Petersburg State University
)
Nemnyugin_SPbSU_software_report.pdf
17:10
Simulation of BM@N data processing and some propositions
15m
Speaker
:
Daria Pryahina
(
JINR
)
BMNmeeting_Priakhina_6october21.pdf
17:25
DIRAC use for BM@N tasks: status and perspectives
20m
Speaker
:
Igor Pelevanyuk
(
Joint Institute for Nuclear Research
)
dirac_for_bmn.pptx
17:45
IT services of the Laboratory of Information Technologies for the collaboration
15m
Speaker
:
Nikita Balashov
(
JINR
)
it-services.pdf
19:00
→
20:00
Dinner: Collaboration Dinner
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Thursday, 7 October
Sat, 2 Oct
Sun, 3 Oct
Mon, 4 Oct
Tue, 5 Oct
Wed, 6 Oct
Thu, 7 Oct
Fri, 8 Oct
Sat, 9 Oct
08:15
→
09:00
Breakfast
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:00
→
19:00
Outdoor Activities: Excursion
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
19:00
→
20:00
Dinner
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Friday, 8 October
Sat, 2 Oct
Sun, 3 Oct
Mon, 4 Oct
Tue, 5 Oct
Wed, 6 Oct
Thu, 7 Oct
Fri, 8 Oct
Sat, 9 Oct
08:30
→
09:30
Breakfast
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:30
→
12:20
Summary session
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
10:00
Computing resources in LHEP / LIT JINR
20m
Speaker
:
Andrey Dolbilov
(
JINR
)
10:20
Summary of the Detector meeting
30m
Speaker
:
Anna Maksymchuk
(
JINR
)
Summary_detector_meeting.pdf
10:50
Summary of the Analysis meeting
30m
Speaker
:
Alexander Zinchenko
(
Joint Institute for Nuclear Research
)
AZ_Oct2021_Ana.pdf
11:20
Status of BM@N software, summary of Software meeting
30m
Speaker
:
Konstantin Gertsenberger
(
JINR
)
Gertsenberger - BM@N Software Architecture.pdf
12:20
→
12:40
Tea break
20m
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
12:40
→
14:00
Outdoor Activities
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
14:00
→
15:00
Lunch
1h
JINR Hotel "Dubna", Canteen
JINR Hotel "Dubna", Canteen
15:00
→
19:00
Outdoor Activities: Free time
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
19:00
→
20:00
Dinner
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
Saturday, 9 October
Sat, 2 Oct
Sun, 3 Oct
Mon, 4 Oct
Tue, 5 Oct
Wed, 6 Oct
Thu, 7 Oct
Fri, 8 Oct
Sat, 9 Oct
08:30
→
09:30
Breakfast
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR
09:30
→
12:00
Departure time
Conference Hall
Conference Hall
LHEP JINR